Victorie prețioasă pentru Postolachi, în Liga Națiunilor. Astăzi intră în acțiune alți doi utiști

Doi dintre cei cinci fotbaliști ai UTA-ei convocați la acțiunile echipelor naționale au fost joi pe teren. Virgiliu Postolachi se bucură de victoria naționalei de peste Prut în Letonia, în timp ce Rareș Pop a pierdut alături de „tricolorii” U18, în Turcia. În etapa a 5-a a grupei D din a patra categorie valorică a Ligii Națiunilor la fotbal, Republica Moldova a redeschis lupta pentru primul loc în grupă, câștigând cu 2-1 în Letonia. Revenco (26) și Nicolaescu (45) au marcat până la pauză pentru basarabeni, iar Ikaunieks a stabilit scorul final în minutul 55. Postolachi a intrat pe teren în minutul 73, când l-a înlocuit pe Nicolaescu, dar ar putea primi mai multe minute duminică, ora 16, cu ocazia meciului de acasă cu Liechtenstein, în care Republica Moldova are neapărat nevoie de trei puncte pentru a profita de o eventuală înfrângere a Letoniei în Andorra și a promova în grupa valorică B de pe primul loc.

Meciurile naționalelor lui Vukcevic și Isac pot fi urmărite la TV

În Turcia, reprezentativa U18 a României a pierdut cu 2-0 chiar în fața țării gazdă, în cadrul turneului de pregătire al celor 4 Națiuni. Utistul Rareș Pop a fost titular și a s-a aflat pe teren până în minutul 64, când a fost înlocuit cu craioveanul Călin. Tot atât a jucat și arădeanul Alexandru Melniciuc, fotbalist crescut de Viitorul Arad, care a ajuns și el între timp la Universitatea Craiova. În următorul meci, România joacă împotriva Portugaliei, sâmbătă, 24 septembrie, de la ora 12:30. Astăzi intră în acțiune alți doi utiști, Marko Vukcevic, în Bosnia – Muntenegru (ora 21:45, Digi Sport 4 și Prima Sport 3), meci din grupa României de Liga Națiunilor și Damian Isac, în meciul amical al naționalelor de tineret U21 ale României și Spaniei (ora 18, TVR 1).