Victorie de serviciu în Giulești, FCC UAV nu s-a complicat în fața Rapidului

FCC UAV Arad și-a confirmat statutul de favorită și a câștigat scontat astăzi la București, în compania Rapidului, meci contând pentru etapa a noua din Liga Națională de baschet feminin Getica 95. Giuleștencele le-au pus probleme galben-albastrelor doar în primul sfert, pentru ca apoi plusul valoric și de experiență să își spună din plin cuvântul până la final, scor 64-81 (22-23, 7-20, 17-19, 18-19). Veterana Florina Stănici Diaconu a oferit iluzia surprizei în primele minute, cu trei „triple”, dar prea puțin pentru a emite pretenții la victorie. Rapid dispune doar de românce în acest sezon și încearcă mai degrabă să supraviețuiască într-un campionat oricum modest. Totuși, diferența la prima pauză a fost minimă, 22-23.

MVP surpriză: Boglarka Biszak a terminat meciul în „double-double”

Practic, meciul s-a decis în sfertul doi, când Boglarka Biszak a făcut din nou un joc foarte bun, marcând din toate pozițiile posibile, ducând avansul la un maxim de 21 de puncte. La pauza mare era 29-43 și deja se contura un succes fără emoții. Arădencele au dominat clar duelurile de sub panouri, iar Biszak a devenit MVP-ul meciului, în „double-double”, 19 puncte și 10 recuperări! Victorie clară, 81-64 și FCC UAV Arad își ia așteptat punctele din Capitală. Sâmbăta viitoare, de la ora 18, vine la Arad CSM Constanța, iar trupa de pe Mureș poate spera la locul doi la finalul sezonului regulat. Șapte victorii și două înfrângeri are FCC UAV în campionat. (foto: baschetarad.ro)

Formații și marcatoare:

Rapid: Stănici-Diaconu 22 (4×3), Duță 12 (2×3), Panait 9 (1×3), Frîncu 9, Dumitru 6, Alexe 3, Cazacu 3 (1×3), L. Sârbu, B. Sârbu, A. Manea, Vasile. Antrenor: Alexandru Vasile

FCC UAV Arad: Biszak 19 (2×3), Vitulova 16 (2×3), Mititelu 15 (3×3), Ghiță 12 (2×3), Murray 11 (2×3), Easley 6, Voica-Nagy 2, Cucu, Fleșer, Negru. Antrenor: Miroslav Popov.