Victorie de serviciu cu Agronomia. FCC UAV pregătește duelul de luni, de la Constanța

FCC Baschet UAV Arad s-a impus astăzi scontat, scor 80-60 (21-13, 19-13, 15-14, 25-20) pe terenul Agronomiei București, în etapa a 15-a din Liga Națională. „Galben-albastrele” s-au distanțat încă din start și au obținut o victorie confortabilă, dar fără să forțeze prea mult, având în vedere că luni joacă la Constanța, într-un duel important pentru clasamentul sezonului regulat. La vestiare s-a mers cu 40-26 în favoarea vicecampioanei României, gazdele oferind o replică ceva mai consistentă în sfertul trei. Chiar și așa, echipa pregătită de Bogdan Bulj își asigurase un avantaj liniștitor după 30 de minute, 55-40. S-a terminat 80-60 și gruparea de pe Mureș obține a 13-a victorie din această ediție de campionat, ajungând la 27 de puncte. Pentru Agronomia a fost a 11-a înfrângere. Americanca Trinity Baptiste a fost cea mai bună marcatoare a arădencelor, cu 18 puncte. A urmat-o Anamaria Ciotir, cu 11 puncte, Nikki Greene bifând un nou double-double, cu 10 puncte și 10 recuperări.

Fără surprize neplăcute la București, căpitanul Hadzovic doar pe bancă

Veatriki Akathiotou și Martyna Pyka au contribuit și ele cu câte 10 puncte. Pentru FCC UAV au mai înscris: Racic 8 puncte și 9 recuperări, Georgieva 8 și Fleșer 5. Au mai jucat Vaida și Negru, în timp ce Hadzovic și Mîrne-Nagy au fost pe bancă, dar nu au intrat. Sârboaica nu s-a recuperat după accidentare și probabil nu va fi forțată nici luni, pe litoral. Tânăra Mihaela Panait a fost coșghetera partidei, cu 20 de puncte. La gazde au mai marcat: Șipoș 16 puncte și 9 recuperări, Kovacs 7, Militaru 6, Bobar 5, Priarone 4 și Cristea 2 puncte. Vă reamintim că „galben-albastrele” joacă luni, ora 18, în devansul etapei a 16-a, în deplasare la CSM CSU Constanța, a treia clasată. Se anunță o partidă mult mai dificilă, contra unei formații bune a campionatului, care vizează în acest sezon o medalie. Cu o nouă victorie, FCC UAV își securizează în mare măsură locul doi înainte de play-off.