Victorie cu rivala Poli și la U17: puștii utiști s-au impus cu 3-2, în Cupă

Victorie și pentru UTA U17 în derby-ul Vestului de Cupă, cu Poli Timișoara. După umilința de la tineret, unde UTA s-a impus cu 8-1, puștii de la U17 au câștigat și ei în fața rivalilor, dar ceva mai greu, cu 3-2. Ucraineanul Kyrycsenko a deschis scorul pentru arădeni înainte de pauză, dar în minutul 54 oaspeții au restabilit egalitatea. Nu s-au bucurat prea mult, pentru că UTA a înscris din nou prin Nica, patru minute mai târziu, iar în minutul 63, Bădău avea să facă 3-1. Formația de pe Bega a redus din handicap un minut mai târziu, stabilind scorul final.

Marius Ciubăncan și Sorin Botiș a început meciul cu R.Rusu – Curtuiuș, Joldea, Marinescu, Buză – Fukenhauzer, Vâlcu – Bădău, Nica, Felea – Kyrycsenko, pe parcurs mai intrând pe teren: M.Rusu, Olăroiu, Bușu și Bercea. În clasamentul grupei din Cupă, puștii utiști ocupă locul 3, cu șase puncte adunate după trei etape, în spatele liderului CFR Cluj, 9 puncte și a celor de la Poli, care au tot 6 puncte, dar golaveraj superior. Primele două clasate din fiecare grupă merg mai departe.