VICTORIE CU LUMINI SI UMBRE: UNIV.GOLDIS ICIM – CSU ALBA IULIA 67-49

Derby-ul etapei a opta a Ligii Naţionale la baschet le-a adus faţă în faţă pe Univ.Goldiş ICIM şi CSU Alba Iulia. Prima parte a întâlnirii din friguroasa Polivalentă arădeană a fost deosebit de slabă, cu un baschet care nu le face cinste celor două echipe. „Galben-albastrelor” nu le-a ieşit aproape nimic în primele 20 de minute, poate doar tresărirea de pe finalul sfertului doi mai salvând câte ceva din jocul haotic şi fără orizont, scor 24-25 la pauza mare. Gazdele şi-au schimbat atitudinea la revenirea pe teren, apărându-se mult mai agresiv, în vreme ce Hadzovic şi Stoenescu şi-au intrat în mână la trei puncte.

S-au trezit la pauză

MVP-ul partidei a fost însă americanca Reid, autoare a 27 de puncte, de departe cea mai activă jucătoare pentru ICIM. De cealaltă parte, Alba Iulia a continuat să evolueze lamentabil, fără punct marcat timp de şapte minute, astfel că după 30 de minute conturile erau aproape încheiate, scor 45-32. Scenariul s-a păstrat şi pe finalul meciului, iar Univ.Goldiş ICIM s-a impus în final cu 67-49. Dacă rezultatul este bun, jocul echipei arădene încă suferă, iar Jose Araujo mai are multă treabă.

Urmează „El Clasico”

Pentru cele două formaţii au punctat: Arad – Reid 27, Dyer 13, Hadzovic 12 (4×3), Stoenescu 6(2×3), McCarthy 6, Tarţa 3(1×3); Alba Iulia – Webb 17 (2×3), King 10, Ursu 6 (1×3), Abel 5 (1×3), Logan 4, Dincă 3 (1×3), Fosor 2, Antic 2. Pentru Univ.Goldiş ICIM, care ocupă locul trei în clasament, cu 12 puncte, urmează sâmbătă, ora 18, un alt derby, la Târgovişte, în faţa unei echipe mult slăbite faţă de sezonul trecut.