Victorie confortabilă a liderului, la debutul americancei Sutherland

FCC UAV Arad a obţinut o victorie clară în faţa Rapidului din Bucureşti, scor 88-46 (20-9, 23-10, 23-14, 22-13), a 14-a din 15 partide pe care le-a disputat în această ediţie de campionat. Chiar dacă fetele lui Araujo au jucat al patrulea meci în ultimele 11 zile, duelul nu a avut istoric, din moment ce „galben-albastrele” au depășit cota de 20 de puncte în fiecare dintre cele patru sferturi. Americanca Shereen Sutherland a debutat pentru formaţia arădeană, ea bifând 22 de minute pe parchetul Polivalentei, perioadă în care a marcat patru puncte. Remarcatele gazdelor au fost Keys şi Hadzovic, dar un aspect important e că pe lista marcatoarelor şi-au trecut numele zece jucătoare, din cele 12 utilizate! Keys 20 puncte, Hadzovic 19, Ghiță 12, Nagy 10, Manea 9, Vați 5, Sutherland 4, Vitulova 4, Akathiotou 3 şi Mercea 2 au punctat pentru FCC UAV, mai evoluând Ciorban şi Rotariu. Rapidul a replicat prin Diaconu 23 puncte, Cazacu 10, Dinu 4, Bejan 3, Radin 2, Călin 2 şi Grigore 2.

Derby-ul Sepsi – Satu Mare a fost amânat pe motiv de COVID!

Liderul Ligii Naţionale are următorul meci în deplasare, la Târgu Mureș. Disputa cu ocupanta locului 6 în clasament, BC Sirius, este programată pentru sâmbătă, 22 ianuarie, de la ora 19. Derby-ul acestei etape, cel dintre Sepsi SIC şi CSM Satu Mare, a fost amânat ca urmare a unor multiple cazuri de COVID în lotul sătmărencelor. În ierarhie continuă să conducă Aradul, 29 de puncte, pe doi urcând Alexandria, 24 de puncte, urmată de Satu Mare şi Sepsi, ambele cu 23 de puncte, dar şi trei meciuri mai puţin jucate decât liderul FCC UAV!