Victorie clară în derby şi Aradul visează la finala de campionat!

FCC Baschet Arad a făcut, în această seară, un joc aproape perfect în derby-ul etapei cu numărul şapte din Liga Naţională, Grupa A. Cei peste 1.100 de spectatori veniţi la acest meci important le-au împins de la spate pe “galben-albastre”, care s-au dezlănțuit în atac și s-au impus la final cu 83-65.

Trupa pregătită de Manuel Rodriguez avea nevoie înainte de acest meci de o victorie la minim nouă puncte pentru a sta mai bine în confruntările directe cu sătmărencele, în caz că vor încheia la egalitate la finalul grupei. Ce s-a întâmpla în Sala Sporturilor “Victoria” a depăşit toate aşteptările şi celor mai optimişti suporteri arădeni. FCC-ul a dominat întreaga partidă, la capătul unei evoluţii entuziasmante, care reflectă că Aradul a renăscat şi se poate bate, din nou, pentru o finală de campionat!

Un ultim sfert încheiat cu scorul de 30-19 a adus o victorie clară pentru al 9-lea succes al sezonului din cele 10 meciuri jucate pe teren propriu. Aradul are parte etapa viitoare de o deplasare pe Someş, confruntarea cu Universitatea Cluj-Napoca.

FCC Baschet Arad – CSM Satu Mare 83-65. Pe sferturi: 21-14, 15-21, 17-11, 30-19.

Formaţii şi marcatoare:

Arad: Webb 23 puncte, Akathiotou 22, Robinson 14, Ardelean 7, Karakasevic 7, Hadzovic 6, Fodor 4, Pop, Mercea, Ciotir, Neagu şi Lipovan.

Satu Mare: Mosby 23 puncte, Olah 9, Miljkovic 9, Ervin 8, Podar 7, Ferenczi 4, Popescu 3, Huţanu 2, Kadar, Pop Szmutkzu şi Stoiedin.