Victoria Felnac leagă șapte victorii la rând și urcă în poziția de vicelider al Ligii a IV-a

Victoria Felnac are un parcurs excelent în Liga a IV-a Arad la fotbal, exceptând prima etapă, când a pierdut la Socodor, echipa lui Ciba legând șapte victorii la rând! Serie pozitivă ce o propulsează chiar în postura de vicelider al campionatului, la un singur punct în spatele celor de la Unirea Sântana. Cel mai recent succes a fost bifat sâmbătă, la Vladimirescu, pe terenul celor de la CS Glogovăț, trei puncte cu care alb-roșii au fost pentru câteva ore chiar pe primul loc în clasament. Totuși, în ciuda victoriei clare cu 3-0 (reușite semnate de Pasăre, în minutele 57, 69 și 89), felnăcanii au avut un meci ceva mai greu decât o arată scorul, gazdele de la Glogovăț ratând trei ocazii mari în prima parte, Rusu intervenind salvator în două rânduri. Lucian Ciba și-a scuturat jucătorii la pauză, iar golul nu s-a lăsat mult așteptat, Pasăre deschizând scorul. Același jucător avea să facă 2-0, după o cursă solitară, pentru ca pe final să reușească și hatrick-ul, pentru un succes la scor de neprezentare. Victorie chiar de ziua căpitanului Migricel Istin, cu care cei de la „VI-FE” confirmă perioada fastă prin care trec. Concluziile meciului de sâmbătă le-a tras antrenorul Felnacului, satisfăcut însă doar de repriza a doua făcută de echipa sa:

Ciba – mulțumit doar de prima repriză, hatrick reușit de Pasăre!

Nu pot fi mulțumit de prima repriză, m-am așteptat la un meci greu și chiar le-am spus toată săptămâna că trebuie să fim atenți cu astfel de adversari. Noi mereu am avut probleme cu echipele mai slab cotate, nu avem atitudinea corectă și am intrat relaxați și asta s-a văzut și în prima repriză, când Rusu ne-a salvat la două faze. În repriza a doua, în schimb, ne-am revenit, au intrat mult mai montați, au început să alerge mai mult și totul a mers bine. Ne bucurăm că legăm victoriile, suntem o echipă cu un lot nu foarte numeros, destui jucători tineri și talentați, plus jucători cu experiență. Avem și ceva probleme de efectiv și nu prea sunt variante viabile dacă apar accidentări sau cartonașe”, a spus Ciba după victoria de la Vladimirescu. Felnacul se menține în grafic și mai mult urmează un program teoretic ușor, cu patru meciuri destul de accesibile, în care se pot obține noi victorii importante: acasă cu ACB ACB Ineu, deplasare la Șoimii Șimand, din nou acasă cu CS Beliu și deplasare la Voința Macea. Abia în ultima etapă a turului, Felnacul are un examen greu, cu liderul și principala candidată la promovare, Unirea Sântana.

Urmează meciuri accesibile: „Să rămânem concentrați”

Urmează meciuri ce ar fi la îndemâna noastră, doar că trebuie să rămânem concentrați dacă vrem toate punctele. Mă bucur și pentru Alex Pasăre, am încercat să-l reintegrez pe postul lui de atacant, pentru că la noi jucase mai mult la mijloc. În ultimul timp a început să mai dea randament, era scos din ritm, așa că numai în caz de nevoie o să-l mai scot din atac”, mai spune antrenorul felnăcanilor. Moldovan va lipsi ceva mai mult de o lună, el având o întindere la ligamente, în vreme ce Drîglă, absent sâmbătă, ar putea reveni în echipă de etapa viitoare. Ciba l-ar putea reprimi în lot și pe Sîrbu, care s-a întors din străinătate și de marți este așteptat la antrenamente. Etapa viitoare, Victoria primește vizita nou promovatei ACB Ineu-Bocsig, în fața căreia pornește din postură de mare favorită.

Glogovăţ: Miclean – Lucaci, Mariș, C. Ruja, Avram ( 77 Ciobanu) – Fl.Dancă (77 Ceh), Doboș, Coșa , Țîru (63 Domide) – Diarra, Păulin (70 Al. Neag). Antrenor: Călin Dehelean

Felnac: Fl.Rusu – Mocan, Țugulescu, Istin, D.Morariu – D.Negrea (46 D.Dancă), Măgulean, Tomuț, Ghergar (73 Răchițan) – Zele (87 Buz) – Pasăre. Antrenor: Lucian Ciba

Arbitri: Alexandru Vasi – Lucian Berariu, Flavius Dreghici.

Observatori AJF: Dan Ologeanu, Ovidiu Coman.