Victoria Felnac încheie campionatul pe podium și vrea să își apere Cupa

Victoria Felnac face un sezon foarte bun, putându-se spune chiar că e revelația actualei ediții de campionat din Liga 4 Arad la fotbal. Nu doar că trupa lui Lucian Ciba și-a asigurat locul 3, deci o clasare pe podium, dar încă păstrează șanse teoretice la câștigarea campionatului. Cu 53 de puncte, felnăcanii au două lungimi în spatele Socodorului (55) și patru distanță de liderul Unirea Sântana, 57 de puncte, cu două etape înaintea finalului, pe patru clasându-se la mare distanță Viitorul Arad, la 13 puncte în spatele celor de la „VI-FE”, la cota 40. În etapa a 24-a, disputată sâmbătă, Felnacul s-a impus cu 2-1 la Beliu, pe un teren greu, grație reușitelor de excepție marca Rădulescu. Replica gazdelor a fost destul de bună, fără însă să poată stopa a 16-a victorie stagională a Felnacului. Toate golurile au fost marcate în partea a doua, Petre Rădulescu bifând dubla în minutele 62 și 70, Beliu egalând la 1 în minutul 65 prin Otis. Concluziile le trage antrenorul Victoriei: „Un joc de luptă, pe un teren foarte greu, a plouat atât înaintea meciului cât și pe parcursul lui. Am avut multe absențe și a trebuit să improvizez pe câteva poziții, apoi s-a accidentat și Tomuț. Cu toate astea, băieții au avut atitudine foarte bună, au muncit și jocul ne-a răsplătit, cel mai important este că am câștigat, punctele m-au interesat cel mai mult. Rădulescu ne-a adus victoria, cu două execuții senzaționale. Sunt mulțumit, dar puțin și stresat, pentru că miercuri avem meci de Cupă la Șimand și avem în continuare destule probleme de lot, mulți jucători cu dureri musculare și accidentări, sper să pot recupera cât mai mulți. Îmi doresc să mergem mai departe și în Cupă, ne așteaptă un meci greu la Șimand”, ne-a declarat Ciba.

Misiune grea miercuri, la Șimand, în sferturile Cupei!

În ceea ce privește parcursul din campionat, antrenorul Felnacului se declară mulțumit de rezultate și mai ales de locul din clasament. Deși sunt și mici speranțe pentru o clasare chiar mai sus, Ciba e satisfăcut și de poziția de pe podium, cu mențiunea că „VI-FE” ar putea arbitra și lupta Sântana-Socodor pentru câștigarea campionatului, urmând să înfrunte liderul în ultima etapă, în deplasare! „Locul 3 ni l-am asigurat de ceva vreme și asta e foarte bine pentru noi, cred că este un rezultat important, pe care îl merităm. Nu știu ce va fi în ultimele două etape, noi vrem să ne facem treaba cât mai bine și frumos este că există miză până la final. Eu cred că favorită la câștigarea campionatului este Sântana, care e la mâna ei, practic nu depinde de nimeni”, mai spune Lucian Ciba. Până la deplasarea de la Sântana, Victoria Felnac are o altă deplasare miercuri, ora 17:30, la Șimand, în sferturile de finală ale Cupei României (faza județeană) și apoi meci acasă, în penultima rundă de campionat, cu Voința Macea, meci programat sâmbătă, 27 mai, ora 18.