VIATA GREA IN VALEA DOMANULUI: METALUL RESITA – SOIMII PINCOTA 2-0

Echipa pregătită de Dan Cuedan a fost învinsă astăzi, scor 2-0 (1-0), în meciul susţinut în deplasare la Metalul Reşiţa, contând pentru etapa a doua a seriei a II-a a eşalonului secund. Pe o vreme ploioasă şi un teren moale, Pîncota a făcut un joc discret şi nu a putut rezista ofensivei gazdelor, care au marcat prin Breşneni, minutul 45 şi Enescu, minutul 78.

„Şoimii” au stat bine în teren, dar au primit gol la ultima fază a primei reprize, moment psihologic al întâlnirii. Pîncota a fost periculoasă în atac la şuturile lui Issa şi Staicu, ambele scoase in extremis de portarul reşiţean, dar şi la la execuţia din primul mitan al lui Dubeştean, care a întâlnit bara. De cealaltă parte, trioul Roman – Neagoe – Voinea a hărţuit permanent defensiva arădenilor, Paşcalău mai salvând alte câteva şuturi pe care scriau gol.

Victorie meritată a Reşiţei, care acumulează maximum de puncte după două etape şi egalează ACS Poli în funtea clasamentului. Şoimii Pîncota rămâne la cota 1, după egalul din prima etapă cu Vâlcea, iar acum toate gândurile duc spre meciul din turul V al Cupei României, cu Poli Timişoara.

Reșița: Zimmerman – R. Cristian, Popescu, Ciobanu, Anițoiu – Breșneni (71 Enescu), Buhăescu, Feher, Roman (70 Manole) – A. Neagoe, Voinea (85 Stoica).

Pîncota: Pașcalău – Maghici, Suciu, Crușoveanu, Siminic – Pantea (74 Huţanu), Dubeștean, Issa, Polgar – Mihai (67 Alin Mihai), Staicu (63 Sălăjan).

Arbitri: Sergiu Popa (Aiud) – Nicolae Chițoiu, Cristian Drăguț (ambii din Timișoara). Observatori: Ioan Onicaș (Zalău), Nicolae Tanasoglu (Timișoara)