Verdictul lui Ion Crăciunescu: utiștii Erico și Rareș Pop trebuiau eliminați în meciul cu FCSB!

Fostul mare arbitru Ion Crăciunescu a analizat aseară, la emisiunea moderată de Radu Naum, de la Digi Sport, prestația centralului Andrei Chivulete (cu sătmăreanul Rareș Vidican în camera VAR) la meciul dintre UTA și FCSB, scor 3-1 și a ajuns la concluzia că echipa arădeană a fost avantajată la două faze litigioase. Prima a avut loc în minutul 6, când Erico da Silva a avut o intrare dură asupra lui Darius Olaru. Verdictul lui Ion Crăciunescu: fundașul UTA-ei trebuia eliminat! ”Eu, când mă uit la atacul ăsta, deși joacă mingea, și văd că rămâne cu talpa sus după ce a jucat mingea… Eu sunt pentru cartonaș roșu, eu sunt mai exigent. Se duce cu talpa deschisă spre el. Eu închid ochii când văd atacuri de genul ăsta”, a spus Ion Crăciunescu, care în opinia noastră exagerează, faultul fiind de galben. În minutul 25, Rareș Pop a avut o intrare asupra lui Octavian Popescu, sancționată de Andrei Chivulete cu un cartonaș galben. Ion Crăciunescu a transmis că decizia a fost greșită și că tânărul fotbalist al UTA-ei trebuia eliminat!

Crăciunescu remarcă: ”Închid ochii când văd așa ceva, putea să-i rupă piciorul!”

Aoleu, e de roșu! Talpa aia din spate, între gleznă și tendon… Putea să-i rupă piciorul. Nu are nicio treabă cu mingea, nu are nicio șansă să joace mingea. Dacă ăsta nu e roșu… Aoleu”, a transmis Ion Crăciunescu, căruia îi dăm dreptate în acest caz, se impunea eliminare. În minutul 25, când, potrivit verdictului dat de Ion Crăciunescu, UTA trebuia să aibă doi jucători eliminați, scorul era 1-1, după autogolul lui Joonas Tamm din minutul 14 și reușita lui Florinel Coman din minutul 18. Diferența a fost făcută în repriza a doua, când UTA a marcat de două ori, prin Vergiliu Postolachi, minutul 64 și Desley Ubbink, minutul 77. Așadar, UTA a fost avantajată de arbitraj în acest meci, în opinia lui Ion Crăciunescu. Poate că a contat și discursul manifest împotriva arbitrajului din Gruia și presiunea pusă cumva de Balint după meciul de la Cluj… Totuși, la decizii pro și contra, UTA stă rău de tot în acest sezon, fiind mai mult dezavantajată de arbitraje.