Vados a pus Aradul (și) anul trecut pe harta șahului de top din România

2022 a fost bogat în performanţe pentru Șah Club Vados Arad, club condus de Alin Câmpeanu. Făcând o scurtă radiografie, în prima parte a anului trecut au fost consemnate rezultate bune la Campionatele Naţionale individuale pentru seniori, de șah clasic (Eforie Nord), șah rapid şi blitz (Bucureşti). Mai exact, Samuel Ghimpu a ocupat locul 8 la șah clasic, iar David Alexandru s-a clasat pe 4 la șah rapid şi pe 8 la șah blitz. Campionatele Naţionale de copii și juniori au adus șahiştilor arădeni nu mai puțin de nouă medalii, prin: Filip Magold (aur la blitz şi dezlegări, bronz la clasic şi rapid la U14), Iulian Anghel (aur la șah clasic la U16), Cristian Oltean (bronz la rapid la U16) şi Samuel Ghimpu (aur la clasic şi rapid, argint la blitz la U20). Apoi, echipa Under 16 a clubului arădean, în formula Cristi Oltean, Iulian Anghel și Rares Pragai, a devenit triplă vicecampioană națională la șah clasic, rapid și blitz la „Naționalele” pe echipe rezervate juniorilor de la Olănești, din luna iulie. De asemenea, marele maestru Dieter Nisipeanu a fost campion la GP2 (Open Târgu Mureș), iar marele maestru Vitaliy Bernadskiy a fost campion la GP4 (Grand Prix Hunedoara – Geoagiu Băi).

Echipele U16 și seniori au urcat pe podium, nouă medalii la copii și juniori

Clubul arădean avut doi jucători calificați în finala de la Alba Iulia, cu cei mai buni 16 jucători români: Filip Magold (locul 10) şi David Alexandru (locul 13). Spre finalul anului trecut, prin cucerirea medaliei de argint în Superliga de seniori pe echipe, Vados a repus Aradul cu adevărat pe harta șahului de top din România. Campioană națională în 2021, Vados Arad i-a avut anul trecut în componență pe Dieter Nisipeanu, fost campion european si semifinalist de Cupă Mondială, Thai Dai van Nguyen, de origine vietnameză dar născut la Praga și titular în echipa națională a Cehiei, indianul Leon Luke Mendonca, în vârstă de doar 15 ani, Samuel-Timotei Ghimpu, Alexandru David, Mircea Talu și Alin Berescu.