Utistul Vukcevic a jucat o repriză în eşecul ruşinos al României cu Muntenegru, din Liga Naţiunilor

Naţionala de fotbal a României a fost umilită în Giuleşti de Muntenegru, ex-iugoslavii câştigând pentru a doua oară în luna iunie împotriva “tricolorilor” lui Edi Iordănescu. Oaspeţii s-au impus cu 3-0, într-un meci contând pentru etapa a patra din grupa B3 a Ligii Naţiunilor. După ce acum zece zile marca primul său gol pentru echipa națională chiar împotriva României, în succesul cu 2-0 de la Podgorica, utistul Marko Vukcevic a jucat o repriză într-o nouă victorie contra „tricolorilor”, înlocuindu-l la pauză pe Jovovic. Atacantul Stefan Mugosa a reușit un „hat-trick” la Bucureşti, marcând în minutele 42 şi 56, de fiecare dată cu capul şi apoi în minutul 63, cu o execuţie din afara careului ce l-a surprins pe Niţă. După primele patru etape ale grupei B3 din UEFA Nations League, Bosnia, care a învins Finlanda cu 3-2, este lider, cu 8 puncte, urmată de Muntenegru, 7.

Albanezul Hoxhallari, integralist în remiza cu Estonia

Finlanda e pe locul 3, cu 4 puncte, iar România este abia ultima, cu doar 3 puncte. Ultimele două runde se vor desfășura în luna septembrie. Pe lângă Vukcevic, un alt “internaţional” al UTA-ei, convocat la echipa națională, albanezul Erion Hoxhallari, a fost integralist pentru reprezentativa țării sale în amicalul împotriva Estoniei, încheiat cu scorul de 0-0. Vukcevic și Hoxhallari vor avea o scurtă vacanță până la finalul acestei săptămâni, ambii urmând a se alătura colegilor de la UTA în cantonamentul de la Rogla.