Utistul Stanciu a contribuit la o reușită tricoloră din a doua victorie amicală cu Moldova

Utistul Raul Stanciu a contribuit la prima reușită a României U17 din victoria cu 2-0 contra Republicii Moldova, asta după ce în primul amical dintre cele două formații, câștigat cu 4-1 tot de „tricolori”, tânărul fotbalist al „Bătrânei Doamne” a marcat o dată. Revenind la al doilea test, în prelungirile primei reprize, atacantul arădean a deviat mingea după un corner executat de Burlacu, iar apoi balonul a fost trimis în poartă de coechipierul său, Andrei Racu.  Scorul final a fost stabilit în repriza a doua de Iustin Doicaru. Stanciu a fost titularizat de selecționerul Nicolae Roșca și a fost înlocuit la pauză cu Mihai Toma.

În martie urmează Turul de Elită, ultima rundă înaintea Europeanului

România a jucat în formula: 12. Răcășanu – 22. Gașpăr-cpt., 16. Racu (2. Ioniță 46′), 15. Tomoiagă (5. Dumitra 46′), 13. Iilaș (3. Techereș 46′)- 17. Burlacu (8. Petculescu 73′), 14. Manolache (4. Laszlo 62′), 18. Nechifor (11. Stoian 46′) – 20. Pîrvu (9. Doicaru 46′), 21. Oarga (7. Popa 46′), 19. Stanciu (10. Toma 46′). România va găzdui, în martie, jocurile din grupa tricolorilor la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European.