Utistul Rareș Pop, gol și assist în Franța – România! Vulturar a fost titular

Utistul Rareş Pop a contribuit la ambele reușite ale României din înfrângerea cu Franţa, 2-4, ultima partidă din Grupa 1 a Turului de Elită pentru calificarea la Campionatul European U19. Mijlocașul ofensiv al UTA-ei a înscris în minutul 30 din pasa lui Borza, după ce Diop și Efekele au făcut 2-0. Doue a dus scorul la 3-1 înainte de pauză, pentru ca Trică să reducă din nou din diferență pentru „tricolori”, în minutul 77, după un assist oferit de Pop. Ben Seghir a stabilit scorul final în minutul 81, dintr-o lovitură de la 11 metri. Juniorul UTA-ei nu a prins finalul de meci pe teren, fiind înlocuit în minutul 82 cu Kovacs, iar celălalt arădean din lot, Cătălin Vulturar, a fost și el titular înainte de a fi schimbat la pauză cu Sala.

Tricolorii au pierdut cu 4-2 și ratează calificarea

România U19 a încheiat grupa pe locul 3, cu 3 puncte, în urma Norvegiei (9 puncte) și a Franței (6 puncte), dar în fața Irlandei de Nord (0 puncte). Așadar, nordicii și-au asigurat prezența la turneul final, unde până acum s-au mai calificat Italia, Portugalia, Polonia și țara gazdă Malta. Ultimele trei formații calificate se vor decide în această seară, când se va încheia faza Turului de Elită.