Utistul Rareș Pop a pasat decisiv pentru victoria naționalei U19 cu Mexicul

Naționala de fotbal U19 a învins în weekend reprezentativa similară a Mexicului. România s-a impus cu 2-1 în fața Mexicului, în al doilea meci din cadrul Turneului Internaţional de la Marbella. Andrei Florea a deschis scorul în minutul 49, iar Alexandru Stan a adus victoria României. Atacantul Rapidului, care a debutat ca titular în SuperLigă chiar împotriva UTA-ei, a beneficiat de o cursă a lui Rareș Pop pe dreapta și o pasă decisivă pe poziție viitoare, după care a tras pe colțul scurt, fără speranțe pentru goalkeeperul mexican. Utistul Pop intrase pe teren în minutul 68 al partidei, în locul lui Alexandru Capac, în timp ce celălalt fotbalist al UTA-ei convocat la acțiunea din Spania, Darius Iurasciuc, a rămas pe bancă.

Pop a intrat pe parcurs, iar Iurasciuc a rămas pe bancă

În fine, Ionuț Anișorac, fundaşul împrumutat de UTA la Chindia, a fost integralist în confruntarea cu Mexicul. Vă reamintim că în meciul inaugural al turneului de la Marbella, România a pierdut clar cu Anglia, 0-6, iar ultima partidă este programată marți, 21 noiembrie, de la ora 12:00, în fața Japoniei. România U19 a jucat împotriva Mexicului în formula: Frânculescu – Aioanei, Jalade, Soptirean, Anișorac – Banu (Stancovici 68), Raicu (Gogescu 68), Florea (P. Dulcea 68) – Rădulescu (Sali 78), Răducan (Stan 78), Capac (R. Pop 68). Rezerve neutilizate: Răfăilă – Bădescu, Iurasciuc.