Utistul Rareș Pop a jucat mai mult de o oră în victoria României U19 cu Germania

„Tricolorii” sub 19 ani au trecut dramatic de Germania în al doilea meci al grupei 6 din Turul de Elită pentru calificarea la EURO 2024. Cu Rareș Pop titular, România s-a impus cu 3-2 în confruntarea de pe Town Stadium, din Vrbovec (Croația). Mijlocașul arădean a contribuit la prima reușită a echipei antrenată de Adrian Dulcea, din minutul 28. Pop a interceptat mingea în jumătatea adversă și i-a pasat lui Patrick Dulcea, care după o combinație cu Adrian Mazilu l-a învins pe portarul nemților cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri. Pejcinovic a egalat pentru nemți, dar România a intrat în avantaj la pauză grație reușitei lui Alexandru Stan, care l-a învins pe portarul Germaniei. Adversara a egalat din nou, în minutul 58, prin același Pejcinovic, iar după câteva minute, Pop a fost înlocuit de Caragea. Golul victoriei tricolore a venit în minutul 90+4, când Mazilu a marcat cu o execuție spectaculoasă din afara careului, în vinclul porții adverse.

„Tricolorii” sub 19 ani au ratat prezența la Campionatul European

Selecționerul Adrian Dulcea a aliniat formula: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan (19. Kodor 74′), 10. Pop (17. Caragea 63′).  Succesul „tricolorilor” rămâne însă doar unul de palmares, pentru că Turcia a învins-o și pe Croația, cu 2-1, după ce câștigase cu 2-0 contra României. Așadar, cu șase puncte și victorii directe cu românii și croații, naționala Semilunei merge la EURO U19 din vară, programat în Irlanda de Nord. În ultima rundă a Turului de Elită, România înfrunta echipa gazdă a grupei, Croația, marți, de la ora 15.