Utistul Ibrahima Conte a jucat puțin în tricoul Guineei, în preliminariile Cupei Mondiale

Eric Omondi nu a jucat în tricoul Kenyei în preliminariile Cupei Mondiale, dar UTA a avut, totuși, un reprezentant în grupele de calificare din Africa. Este vorba despre fundașul Ibrahima Conte, care a jucat însă foarte puțin. Pe 6 iunie, naționala utistului câștiga cu 2-1 de pe terenul Algeriei.

Fundașul arădenilor a intrat pe gazon în minutul 90+1 și a pus și el umărul la succesul prețios al Guineei, din Grupa G. Cea care însă a cedat apoi luni, 0-1, acasă, cu naționala Mozambicului. Oaspeții au câștigat cu un gol marcat în cel de-al treilea minut de prelungire!

După patru meciuri, Guinea a strâns 6 puncte și ocupă locul 4 în Grupa G, condusă de Algeria și Mozambic, ambele având 9 puncte. Altădată căpitan al Guineei, Ibrahima Conte ar trebui să ajungă vineri la Arad, pentru a se alătura UTA-ei.