Utistul Eric Omondi a oferit un „assist” în victoria clară a Kenyei cu Seychelles

Lăsat pe bancă la primul meci din grupa preliminară pentru Cupa Mondială din 2026, 1-2 cu Gabon, utistul Eric Omondi a fost titular aseară pentru Kenya, în duelul cu Insulele Seychelles, disputat la Abidjan, în Coasta de Fildeș. Kenya a început excelent și conducea deja cu 2-0 în minutul 6, după „dubla” lui Olunga. În prelungirile primei reprize, Omondi a oferit o pasă decisivă dintr-o…aruncare de la margine: utistul l-a găsit complet liber pe Juma în careul advers și i-a aruncat balonul, iar acesta a intrat în centru și a înscris. Omondi a fost înlocuit în minutul 66 de Masika, la câteva minute după ce echipa sa își mărise avantajul prin Onyango.

Omondi, „assist” din…aut la golul trei

În fine, Omala a marcat și el, stabilind scorul final, 5-0. Următoarele meciuri oficiale ale Kenyei sunt programate abia în luna iunie a anului viitor, o „dublă” pe teren propriu cu Burundi și Coasta de Fildeș, tot în preliminariile pentru Cupei Mondiale din 2026. Omondi se întoarce la Arad și rămâne de văzut dacă va fi luat în calcule de Mircea Rednic pentru meciul de sâmbătă, cu CFR Cluj.