Utistul Eric Johana Omondi a rămas pe bancă în eșecul Kenyei cu Gabonul

UTA l-a trimis din timp pe Eric Johana Omondi în Kenya, dar atacantul de 29 de ani nu a jucat pentru naționala africană.  Aseară, Kenya a pierdut cu 2-1 în Gabon, în runda inaugurală din Grupa F a preliminariilor africane pentru Cupa Mondială din 2026, iar fotbalistul UTA-ei a rămas pe bancă, fiind rezervă neutilizată.

Naționala lui Omondi a condus cu 1-0 la pauză, după reușita lui Juma, din minutul 40, dar gazdele au întors partida prin Bouanga și G. Kanga. Mijlocașul Stelei Roșii Belgrad a înscris cu două minute înainte de final.

Omondi ar putea juca pentru Kenya luni, 20 noiembrie, în Coasta de Fildeș, unde naționala țării sale va înfrunta selecționata Republicii Seychelles. Atacantul „Bătrânei Doamne” a jucat precedentul meci în națională în septembrie 2021 și a rămas la 36 de selecții.