Utistul Cristian Mihai a adus victoria naționalei de tineret și România este lider în grupa de preliminarii!

România U21 a câștigat dramatic pe terenul naționalei similare a Armeniei, scor 1-0, în etapa cu numărul 6 din preliminariile EURO 2025. „Tricolorii” pregătiți de Daniel Pancu (46 de ani) au depășit-o pe Elveția, liderul grupei, care va juca marți, de la 18. Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Cristian Mihai (19 ani, mijlocașul celor de la UTA Arad), în minutul 89, din pasa decisivă a lui Constantin Grameni! În minutul 74, selecționerul Daniel Pancu avea să facă schimbarea care a decis soarta partidei. Aflat la debut în tricoul reprezentativei de tineret, Cristian Mihai a intrat pe teren în locul colegului său de la UTA, Cătălin Vulturar, titular contra armenilor.

În minutul 87, Armenia a rămas în inferioritate numerică după ce Simonyan a primit cartonașul roșu, iar două minute mai târziu, Mihai avea să înscrie golul victoriei cu o lovitură de cap din careu, după o lovitură liberă bine executată de Grameni. România a jucat cu: Sava – 17. Oroian, 3. Ignat, 6. M. Ilie, 13. Ștefanovici – 10. Corbu (7. Stoica, 46), 15. Vulturar (21. C.Mihai, 74), 8. Grameni, 11. Baiaram (20. Musi, 65), 9. Munteanu (Cpt.), 19. R. Ilie (14. Burnete, 81).

România U21 urcă provizoriu pe primul loc în grupa E a preliminariilor EURO 2025, cu 13 puncte după 6 meciuri. Elveția va juca marți în compania Albaniei, iar în cazul în care nu va câștiga, atunci „tricolorii” lui Pancu vor rămâne pe primul loc. Pentru România U21 urmează duelul cu Muntenegru, de pe teren propriu, care va avea loc pe 6 septembrie.

Clasamentul din grupa E a preliminariilor EURO 2025

Armenia U21 - România U21 0-1 » „Tricolorii” mici au dat lovitura pe final și au urcat pe primul loc în grupa din preliminariile EURO 2025
Clasamentul în grupa E a preliminariilor EURO 2025, foto: captură de ecran Flashscore