Utistul Claudiu Negoescu, pasator decisiv în victoria României U19 cu Israelul

Reprezentativa U19 a României, juniori născuți în 2003, s-a reunit pentru două partide de pregătire în fața selecționatei similare a Israelului. Primul test a fost câștigat de „tricolori”, cu 2-0, aseară, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia. Atacantul Farului, Luca Andronache, a marcat ambele goluri, în minutele 11 și 25. Prima reușită a venit din penalty, iar la cea de-a doua, Claudiu Negoescu a fost servant, cu pasă decisivă. Utistul a fost folosit de Adrian Văsâi în banda dreaptă a liniei de mijloc, el fiind înlocuit la pauză cu Niță.

România U19 a început cu: Borbei – Pîrvulescu, Sîrbu (cpt.), Ignat, Lazăr – Pandele, Popescu – Negoescu, Ilie, Bodișteanu – Andronache. Al doilea amical dintre cele două selecționate va avea loc joi, 5 august, cu începere de la ora 21, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia și va fi transmis în direct pe YouTube FRF TV.