Utistul Cibi şi arădeanul Melniciuc au marcat sub „tricolor”, în victoria naţionalei U17

Tricolorii U17 au învins cu 2-0 reprezentativa similară a Muntenegrului, într-un meci amical jucat la Bar. În primul meci disputat de cele două reprezentative, România U17 s-a impus cu 2-1. Ambele goluri ale naționalei antrenate de Daniel Mogoșanu în meciul disputat aseară au venit în a doua parte a jocului: intrat de pe bancă, arădeanul Alex Melniciuc (foto), remarcat la Viitorul lui Giovanni Catanzariti şi acum la Academica Clinceni, a deschis scorul în minutul 75, pentru ca utistul Fabiano Duarte Cibi să dubleze avantajul tricolorilor şi să stabilească scorul final trei minute mai târziu. Alţi doi utişti, Iurasciuc şi Rareş Pop, au fost titulari pentru „tricolori”.  În perioada 29 mai – 3 iunie, naționala U17 s-a aflat într-un stagiu de pregătire în Muntenegru.

ROMÂNIA U17: 1. Becze (12. Frânculescu) – 18. Dințică (2. Fărăgău), 3. Iurasciuc (14. Judea), 5. Bădescu (22. Puha), 13. Vlăsceanu (4. Benga) – 15. Brășfăleanu – 20. Șiman (10. Călin), 8. Stancovici-cpt (17. Mihăilă), 6. Cibi (21. Hrib), 11. Pop (7. Manolache) – 19. Răducan (9. Melniciuc)
Rezerve: 16. Costea