UTISTUL ADRIAN PETRE A MARCAT ÎN OLANDA-ROMÂNIA

Reprezentativa Under 19 a României a pierdut primul meci din grupa de calificare la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European 2017 ce va fi găzduit de Georgia.
Tricolorii antrenați de Costel Enache au debutat chiar împotriva gazdei meciurilor din grupa de calificare, Olanda. Utistul Adrian Petre și arădeanul Bresciei, Răzvan Oaidă, au fost titulari, în timp ce Dennis Man a fost introdus pe parcurs, chiar în locul lui Petre, jucătorul Stelei evoluând doar 12 minute. România a pierdut cu 2-1, după ce Adrian Petre a deschis scorul în minutul 14, urma unui corner, el reluând în poartă mingea respinsă de portarul advers.
Oaidă titular, Man – doar rezervă
Batavii au întors însă rezultatul până la pauză, marcând de două ori în două minute, chiar pe finalul primei reprize. România a evoluat în formula: Udeanu – Căpuşă, Paşcanu, Ciobotariu, Kilyen – Oaidă, Dragomir – Grecu (67 Ciobanu), Hagi (cpt.), Fl.Coman – Ad.Petre (78 Man). La Turul de Elită merg câștigătoarele celor 13 grupe împreună cu echipele de pe locul secund, plus cea mai bună ocupantă a poziției a treia. În primul meci al grupei noastre, Norvegia a învins San Marino cu 9-0.