Utistul Adrian Petre a jucat zece minute în remiza României cu Olanda

Naţionala de fotbal Under 21 a României a terminat la egalitate cu echipa similară a Olandei, 1-1 (1-1), în meciul său de debut în Grupa A a Campionatului European de tineret 2021, pe Stadionul Uj Bozsik din Budapesta. România a obţinut un rezultat foarte bun în faţa uneia dintre favoritele la câştigarea competiţiei. Perr Schuurs a deschis scorul în minutul 16, cu o lovitură de cap, în urma unui corner, iar România a egalat în minutul 20, prin Andrei Ciobanu, dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri, executată perfect de jucătorul Viitorului. În ultimele zece minute a jucat şi utistul Adrian Petre, care l-a înlocuit în minutul 80 pe George Ganea. Adrian Mutu a început meciul cu: Andrei Vlad – 16. Denis Haruţ, 13. Denis Ciobotariu, 4. Alexandru Paşcanu, 2. Radu Boboc – 22. Darius Olaru, 8. Marius Marin (căpitan), 11. Andrei Ciobanu – 10. Olimpiu Moruţan (18. Cătălin Itu, 88), 9. George Ganea (21. Adrian Petre, 80), 7. Alexandru Măţan (14. Răzvan Oaidă, 72).

Debut promiţător al naţionalei de tineret, la Euro 2021

În cealaltă partidă a grupei, Germania, vicecampioana europeană de acum doi ani, a trecut miercuri seara de Ungaria cu 3-0. Sâmbătă, în al doilea său meci la EURO U21, România va înfrunta echipa Ungariei, tot pe stadionul Uj Bozsik, de la ora 19:00, pentru ca pe 30 martie să întâlnească formaţia Germaniei, pe aceeaşi arenă (19:00). Faza grupelor va avea loc în perioada 24-31 martie, iar primele două clasate în fiecare grupă se vor califica la turneul Final 8, care e programat între 31 mai şi 6 iunie, în aceleaşi ţări, Slovenia şi Ungaria. (Foto: UTA Arad, Ciprian Petcuţ)