Utiştii au pierdut dramatic Derby-ul Vestului din Liga Elitelor. O victorie şi un egal cu CFR Cluj

Pe stadionul „Motorul“ s-a disputat meciul UTA – Poli, din cadrul etapei a 7-a din Liga Elitelor U16. Timișorenii au început mai bine partida și au deschis scorul în minutul 18 cu un șut din afara careului. Tot ei își măresc avantajul în minutul 26, conducând astfel la pauză cu 0-2. În partea a doua UTA reușește să reducă repede din diferență prin reușita lui Buză din minutul 46. Două minute mai târziu, Bădău răzbună ratarea din startul reprizei a doua și face 2-2. În minutul 58 Blaga este faultat în careu iar centralul acordă penalti pentru UTA. Bercea putea fi eroul partidei, dar portarul advers ghicește colțul. În minutele de prelungire, la o imprudență în careul arădean, arbitrul arată spre punctul cu var. Bănățenii înscriu și pleacă de la Arad cu toate cu punctele.

UTA: Egeto, Mocriș, Murgu, Purdescu, Pârnăvescu, Bercea, Nica, Curtuiuș, Bădău, Blaga, Bușu.
Au mai jucat: Buză (20), Olăroiu (41), Maghiar (52), Palcu (52).
Rezerve: Hudișteanu, Roman, Roșu, Neaga.
Au marcat: Buză (45), Bădău (48).
Antrenori: Sorin Botiș, Sebastian Huțan.

Academia UTA a disputat două meciuri şi în Liga Elitelor U19 și U17 contra lui CFR Cluj. La juniorii mari, prima repriză a fost una fără goluri, barele porților stopând ambele echipe să înscrie. La reluare UTA deschide repede scorul prin Mercioiu din penalty. Clujul egalează repede cu un șut violent, în cros, de pe partea dreaptă. În minutul 66 Mihai pasează în careu pentru Mercioiu care face 2-1. Cinci minute mai târziu, Ekmekci, din marginea careului, prinde un șut plasat excelent, pentru 3-1. Jocurile păreau făcute, dar oaspeții revin pe final de partidă, în urma unor lovituri de colț,  în minutele 87 și 90+2.

UTA: Blaga – Bortiș, Bota, Opriș, Codrea, Sarkozi, Botoroagă, Serăngău, Miha, Mercioiu, Ekmekci.
A mai jucat: Iștfan.
Rezerve: Rigo, Kiss, Domide, Hrincescu, Stoica.
Au marcat: Mercioiu (47, 66), Ekmekci (71).
Antrenori: Dinu Donca, Mihai Petcuț, Adi Ungur.

Singura victorie din această etapă a Ligii Elitelor a venit la categoria Under 17. Juniorii Academiei UTA au început bine partida, dar cei care au marcat au fost oaspeții, în minutul 17, după un șut din afara careului. Egalarea vine 20 de minute mai târziu, Pașcalău fructificând din șase metri o centrare de pe partea dreaptă. După pauză, în minutul 50, utiștii preiau conducerea pe tabelă. Pașcalău profită de degajarea greșită a unui fundaș advers și, din unghi, trimite o „bombă“ sub transversală.

UTA: Malița – Covaci, Anișorac, Vermeșan, Popa, Bokse, Pop, Iurasciuc, Ronai, Pașcalău, Manoilă.
Au mai jucat: Funkenhauzer (55), Morar (62), Caia (62), Călin (77), Novac (77).
Rezerve: Popescu, Aslău, Petriko, Temian.
A marcat: Pașcalău (17, 50).
Antrenor: Bogdan Oneț. (uta-arad.ro)