UTA vrea să îşi schimbe faţa, în retur. Primul pas e cu Chindia

Chindia descinde duminică dimineaţă la Şiria, după ce aseară a jucat 120 de minute în optimile Cupei, împotriva Astrei, scor 2-0 pentru reprezentanta Ligii 1, după prelungiri.

O şansă în plus pentru UTA de a profita de oboseala adversarei, care mai are de parcurs şi un drum lung, până la Arad.

Trupa lui Todea ştie că singura variantă de a-şi mai spăla păcatele în faţa suporterilor e victoria, atât de necesară având în vedere situaţia din clasament.

Nu va fi, însă, deloc uşor în faţa Chindiei, aflată pe locul 3 în Liga a II-a – poziţie care asigură barajul – mai ales că la UTA vor lipsi Adili şi Burlă, suspendaţi şi Cârstocea, accidentat.

În tur, UTA se impunea dramatic, cu 1-0, prin reuşita din prelungiri, a lui Curtuiuş, numai că de atunci rolurile s-au inversat total, iar „roş-albii” s-au prăbuşit spre subsolul ierarhiei.

Terenul de la Şiria nu a fost deloc prietenos cu UTA în turul de campionat, încă un motiv pentru a ne aştepta la un nou meci complicat, în faţa Chindiei.

Meciul, contând pentru prima etapă a returului, se joacă duminică, ora 11:30 şi va fi televizat în direct de Digi Sport 1.