UTA spulberă Reşiţa şi urcă iar pe loc promovabil (FOTO)

UTA Bătrâna Doamnă a debutat cu dreptul la Şiria, fiind susţinută la primul meci din cetate, în Liga a II-a, de aproximativ 1.000 de spectatori. Arădenii au dispus de Metalul Reşiţa, la capătul unui meci controlat cu autoritate. Pe un teren destul de bun, echipa lui Laurenţiu Roşu a început în forţă confruntarea de pe “Otto Greffner” şi după primul sfert de oră era deja 2-0. Mai întâi, golgeterul Adrian Petre a marcat în minutul 5 cu un şut superb, de la marginea careului. Peste alte şapte minute, Copil majora diferenţa, cu un gol cu capul, din şase metri, în urma unei lovituri libere bine executate de Gligor. Până la pauză, Vîlceanu şi Strătilă au mai creat ceva pericol la poarta adversă, dar tabela a rămas neschimbată după 45 de minute. UTA a început bine şi repriza a doua, iar după ratările lui Manea şi Jorza, în minutul 53 s-a făcut 3-0: Petre a scăpat singur la 16 metri, lobând frumos mingea peste portarul advers.
Debut excelent în cetatea Şiriei
Formaţia din Reşiţa avea să periculoasă abia după exact o oră de joc, Dina şutând în plasa laterală din poziţie lateral stânga. Peste trei minute, Vîlceanu a înşirat fundaşii oaspeţilor, dar a şutat în portar, la o minge pe care scria 4-0. “Roş-albii” s-au relaxat apoi şi Metalul putea reduce din diferenţă în două rânduri, Dina ratând cea mai mare ocazie, în minutul 74. Cei care au marcat au fost însă tot arădenii, Adrian Petre trecându-şi în cont hatrick-ul, cu reuşita din minutul 83, atunci când a pus latul, din 6 metri, după o pasă a lui Vîlceanu. În prelungiri, acelaşi Vîlceanu s-a jucat cu o nouă ocazie, iar UTA, fără să forţeze prea mult, câştigă categoric, 4-0.
Hatrick Petre! Arădeanul e din nou golgeter
Cu cele trei goluri de azi, Petre e din nou golgeterul Ligii a II-a, cu 21 de reuşite, faţă de 20, câte are Hadnagy (Sepsi) şi 19, Chipirliu (Juventus). UTA urcă din nou pe locul secund în Liga a II-a, promovabil direct. Are însă un meci mai mult disputat decât urmăritoarele Sepsi şi Olimpia şi o “dublă” dificilă la orizont, în deplasare la Mioveni şi apoi acasă, cu FC Braşov. UTA, pentru care a debutat şi italianul Piccioni, a început meciul de astăzi în formula: Miron – David, Manea, Gligor, Filaret – Strătilă (65 Piccioni), Chindriș, Jorza (72 Tănase), Vîlceanu – Copil (82 Andor) – Adrian Petre.

Cl. Herea 61. M. Neagu 90
Unirea Tărlungeni – CS Mioveni 0-3 (f.j.)

18.Unirea Tărlungeni 19 2 5 12 16-37 11

Etapa următoare (10-12 martie): Mioveni – UTA, Luceafărul -Olimpia, Reșița – ASU Poli, Brăila – Balotești, Afumați – Juventus, Clinceni – Sepsi, Vâlcea – Târgoviște 0-3 (f.j), FC Brașov – Tărlungeni 3-0 (f.j). Foresta și Călărași stau.