UTA spulberă FCSB şi este mare favorită la calificarea în finala Ligii Elitelor U17!

Puştii UTA-ei de la U17 au făcut astăzi, pe arena Motorul, un pas hotărât spre finala Ligii Elitelor. Calificaţi în semifinale după egalul cu CFR Cluj, arădenii i-au înfruntat la doar trei zile distanţă pe bucureştenii de la FCSB, în prima manşă a penultimului act. „Roş-albii” au făcut un meci excelent şi s-au impus în final cu 4-1 (1-1). Cristi Mihai a deschis scorul în minutul 8, marcând cu capul, pentru ca oaspeţii să egaleze în minutul 34, Fulga punctând din penalty. Repriza a doua le-a aparţinut micilor utişti, care au înscris de trei ori fără să primească nici un gol. Mai întâi, Rareş Pop a executat cu efect un corner în minutul 56, iar Ganea şi-a băgat mingea în poartă, pentru ca peste 20 de minute, Şerăngău să facă 3-1 cu un şut cu stângul, din întoarcere! Cu cinci minute înainte de ultimul fluier, Codrea a transformat un penalty scos de Mihai. Scorul putea lua proporţii pe final, Lingurar şi Pele trecând pe lângă golul cinci, care ar fi rezolvat în mare măsură soarta calificării. Chiar şi aşa, cu acest 4-1, puştii de la UTA pornesc din postură de mari favoriţi la calificarea în finală. Returul se dispută sâmbătă, ora 12, la Bucureşti.

Donca: „O victorie frumoasă şi importantă, trebuie să rămânem concentraţi”

Echipa pregătită de trioul Donca, Ungur şi Boroş a început în formula: Blaga – Sarkozi, Pele, Roșu, Codrea – Șerengău, Bulza, R.Pop (Lingurar), M.Cristian, P. Popa (Bokșe) – Nagy (Pășcălău). ”O victorie foarte frumoasă și importantă pentru noi. Am terminat campionatul fără să lăsăm cea mai bună impresie, ne-am calificat în ultimele 10 minute, dar știam că nu aceea e fața noastră adevărată. Azi am excelat din toate punctele de vedere, ca unitate, determinare și ambiție. Felicit băieții, îmi scot pălăria în fața lor. Nu credea nimeni în acest scor la început. Țin să le mulțumesc lor, conducerii, colegilor de la Academie care ne-au susținut. Trebuie să rămânem concentrați, îi ținem cu picioarele pe pământ, ar fi păcat să nu profităm de acest rezultat”, a spus Dinu Donca.