UTA şi Pandurii au remizat, după un meci palpitant

UTA a terminat astăzi la egalitate, scor 3-3, după un meci spectaculos, cu două reprize diametral opuse. În mare nevoie de puncte, Pandurii le-a făcut viaţă grea arădenilor în prima repriză a partidei de pe Motorul, conducând cu 2-0 după reuşitele lui Popescu, în minutul 9 şi Blejdea, minutul 25. În scădere de formă, portarul Bodea a avut partea sa de vină la ambele reuşite ale adversarei.

Roş-albii au făcut o primă parte modestă, fiind fluieraţi de cei aproximativ 7-800 de spectatori prezenţi în Aradul Nou. De la vestiare a ieşit însă o altă UTA, iar „remuntada” avea să fie realizată în doar un sfert de oră. Mai întâi, în minutul 56, David Popa avea să marcheze la prima atingere de minge, pentru ca Ciucur să egaleze peste trei minute, cu un şut la colţul lung.

Golgheterul Cipri Rus a făcut 3-2 în minutul 71, în urma unei greşeli a portarului Costache şi gorjenii se vedeau întorşi în doar o jumătate de repriză. Accidentarea lui Şeroni a destabilizat apărarea utistă, iar oaspeţii au salvat până la urmă un punct, Dodoi marcând în minutul 83, dintre fundaşii arădeni. S-a terminat 3-3, rezultat de care Pandurii s-a bucurat, UTA consolându-se cu revenirea frumoasă din partea a doua.

Ionuţ Popa a început cu: Bodea – Ivan (75 Costin), El Hasni, Șeroni (81 Isac), Copaci – Ciucur, Hrezdac, Melinte, C.Matei (52 D.Popa), Kanda – C. Rus.