UTA şi-a regăsit pofta de gol în amicalul cu Cermeiul: le-a dat opt „sămădăilor”!

Pentru a pregăti cât mai bine meciul de duminică, cu Poli Iaşi, UTA a disputat pe terenul din Sânnicolau Mic un meci amical împotriva divizionarei terţe Gloria Lunca Teuz Cermei. Iar „roş-albii” şi-au regăsit pofta de gol în faţa tinerilor lor adversari, veritabili sparring-partneri. Morar a deschis rapid scorul, în minutul 2, din pasa lui Ioniță, acelaşi atacant al „Bătrânei Doamne” realizând dubla, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. După jumătate de oră de joc, Ursu a centrat din flancul drept, iar juniorul Rusu a făcut 3-0, acesta fiind și scorul la pauză. Goleada UTA-ei a continuat şi în repriza a doua, Ioniță şi Ursu, fiecare cu câte o dublă şi Cipru Rus, din penalty, stabilind scorul final, 8-0.  Laszlo Balint a început meciul în formula: Balauru (46  Iacob) – Pleașcă, Erico, Melinte, Simo (75 Tomozei) – Ursu, Vulturar (46 Roșu), Klapan (46 Ilie), D.Rusu – Morar (67 C. Rus), Ioniță.

„A fost un antrenament reușit și le mulțumesc celor de la Cermei că au acceptat invitația noastră pentru a juca acest meci de pregătire. Mă bucur pcă băieții au înțeles că trebuie să bifăm niște obiective în acest joc. Atitudinea a fost bună, au avut și reușite, în ciuda suprafeței de joc. Am reușit să ne adaptăm bine și consider că a fost un test util“, a declarat la finalul partidei antrenorul Laszlo Balint. UTA înfruntă duminică, ora 18:45, în etapa a patra din Liga 1, Politehnica Iaşi. (foto: uta-arad.ro)