UTA se revoltă din nou împotriva arbitrajului și face scandal: „Penalty clar, nu pot să cred că nu s-a dat!”

UTA a pierdut ultimul meci al sezonului regulat din Superliga, 1-2 la CSU Craiova, dar tabăra arădeană acuză din nou într-o manieră dură arbitrajul, care le-a refuzat roș-albilor un penalty clar în prelungirile partidei, la faultul evident al lui Popescu asupra lui Pășcălău. La finalul meciului, Laszlo Balint a declarat că a fost un penalty clar și a reclamat o manieră intenționată de arbitraj împotriva echipei sale! „Am fost egalați mult prea repede și dintr-o naivitate foarte mare. E adevărat, am avut și neșansă. Șut deviat la golul egalizator, apoi bara lui Otele. Plus penalty-ul evident, în minutul 90+2, nici nu știu ce să mai spun. Sunt atât de dezamăgit, e a doua deplasare consecutivă când simțim efectiv că merităm mai mult. Am vorbit cu Patrick Pășcălău, mi-a zis că el a încercat să urmărească mingea și portarul l-a prins de picior, din spate. Nu știu cum ar fi putut să simuleze, pentru că era cu spatele la portar. Nu avea cum să vadă că se întâmplă ceva. Dacă nici asta nu e o neregulă, înseamnă că trebuie să schimbăm regulile. Lumea ne-a luat la ochi că suntem o echipă foarte agresivă și că jucăm foarte tare. Suntem blamați pentru chestia asta. Pun o întrebare. Ne dorim ca fotbalul românesc să crească în intensitate, să crească în agresivitate. Eu recunosc, antrenez asta, le spun jucătorilor că nu accept să iasă din antrenamente pe contuzii, pe lovituri. Ne dorim să practicăm un joc bărbătesc. N-am încurajat niciodată jucătorii să lovească fără minge sau să faulteze grosolan. Dar vreau să avem intensitate la fiecare duel pentru minge. Și văd că suntem penalizați, absolut orice contact se judecă împotriva noastră. Am fost luați la ochi că suntem o echipă foarte agresivă. Să vedem cum ridicăm nivelul fotbalului românesc, pentru că e o problemă foarte mare timpul efectiv de joc. Suntem aproape cel mai jos din Europa. Dacă fluierăm orice duel corp la corp! Ce să vorbesc cu arbitrii? Nu! Arbitrul de rezervă a spus că n-a văzut și că de la VAR s-a confirmat că n-a fost penalty. Penalty mai evident ca ăsta nu cred că poate fi Sunt dezamăgit! Ce s-a întâmplat astăzi a fost o nedreptate. Dacă a fost penalty, dă penalty! Lucrurile care sunt evidente, nu le vede arbitrul, de aia avem VAR. Portarul a plonjat pe piciorul copilului, care urmărea mingea. Are 17 ani, n-o să simuleze niciodată în careu”, a spus Laszlo Balint.

Foarte supărat a fost după meci și argentinianul Cascini, care a rămas și el stupefiat că nu s-a acordat lovitură de la 11 metri: „În prima repriză, Craiova a jucat mai bine, dar noi am avut o ocazie și am marcat. Repriza a doua, am început greu și am luat gol imediat. E greu, dar și așa, eu cred că ocaziile mult mai clare în ultimele 10 minute le-am avut noi. Și penalty clar, da, l-am văzut acum cu toată lumea în vestiar. Nu pot să să cred, sincer, că nici măcar nu a fost chemat la VAR să revadă”, a spus Cascini. „Normal că e frustrant, că jucăm bine, dar nu facem puncte și e greu. Dacă joci prost și nu faci puncte, e altceva. Și eu zic că am jucat mai bine cu echipele mari în campionatul acesta. Dar asta e situația, mergem înainte și luptăm. E greu, dar suntem acolo, suntem la 5-7 puncte de poziția 7. Normal că e greu, dar trebuie să trecem. Acum începe alt campionat pentru noi și important va fi să începem bine”, a mai precizat Cascini.