UTA se întoarce cu un punct meritat din deplasarea de la Hermannstadt

FC Hermannstadt şi UTA au încheiat la egalitate în această seară, scor 1-1, meci contând pentru etapa a şaptea din Liga 1. Sibiul a început mai bine partida de la Mediaș și a reușit să deschidă scorul în minutul 5, prin Addae, care a reluat cu capul o centrare venită din corner. După ce prima jumătate de oră a fost dominată de gazde, arădenii au echilibrat ultimul sfert de oră al reprizei. În minutul 32, Denis Rusu a pătruns în careu şi a pasat în faţa porţii, de unde Stoica a intervenit salvator. În minutul 40, Neluţ Roşu a trimis un trasor de la 18 metri, dar portarul gazdelor a scos spectaculos în corner. În debutul reprizei secunde, Hermannstadt a avut o ocazie mare de a-și majora avantajul, după o greşeală a lui Roumpoulakou. Fortes i-a pasat ideal lui Mayoral, pe care l-a lăsat singur cu Iacob, dar spaniolul a făcut un stop greşit, mingea sărind din el în brațele portarului de la UTA, ieşit bine la întâmpinare.

Hora a egalat cu o execuţie frumoasă

Mitanul secund i-a aparţinut însă „Bătrânei Doamne”, care avea să rateze ocazii mari. Mai întâi, Hora l-a încercat pe Cristiano cu un şut de la 20 de metri, respins cu greu de portarul sibienilor. În minutul 56, Cipri Rus nu a cadrat bine din doar şase metri, după o fază fixă şi o prelungire a lui Albu. Arădenii au continuat să preseze, iar Bustea şi Albu au ratat de puţin poarta, cu şuturi din afara careului. Egalarea a venit până la urmă logic, Hora transformând o lovitură liberă de la 17 metri obţinută de Denis Rusu, cu un şut plasat, în stânga portarului. Pe final s-a jucat pe contre, ambele echipe dorindu-şi victoria, cu un plus totuşi pentru “roş-albi”, care au simţit că se poate mai mult.

Rezultat bun, în condiţii speciale

S-a terminat însă 1-1, punct meritat şi muncit al trupei lui Laszlo Balint şi până la urmă rezultat pozitiv în condiţiile problemelor mari de lot, cu trei jucători pozitivi la Covid, alţi trei accidentaţi, dar şi alţi doi, Melinte şi Ursu, lăsaţi în afara lotului în ultimul moment după ce s-au simţit rău. UTA pleacă neînvinsă de la Mediaş, iar etapa viitoare speră să câştige, în sfârşit, primul meci pe teren propriu, cu Chindia Târgovişte.

Hermannstadt: Cristiano – Belu (37 Caiado), Viera, Stoica, Opruț – R. Pires, Addae (73 Alhassan) – Buzan (37 Bastos), Mayoral (73 Sântean), Jo Santos – Fortes (58 Karanovic). Antrenor: Ruben Albes.

UTA: Iacob – Pleaşcă (30 Bustea), Benga, Albu, Simo – Roșu (87 Morar), Isac – Miculescu (67 Tescan), Hora, Rusu (87 C.Popescu) – Rus (67 Buhăcianu). Antrenor: Laszlo Balint.