UTA se încurcă de ultima clasată și face primul pas greșit acasă!

UTA continuă să rămână o echipă surprinzătoare, cu evoluții inconstante în Superliga, iar primul pas fals pe teren propriu a venit în etapa a noua, chiar în compania ultimei clasate, Chindia Târgoviște, sosită la Arad cu doar două puncte după șapte meciuri! Roș-albii nu au reușit să se monteze suficient de bine nici la acest meci, la fel ca marți, în fața unei alte suferinde, CS Mioveni și la final au scos doar un punct, adus de reușita lui Benga. Prima repriză de pe Arena Francisc Neuman, populată de 7.000 de spectatori, a fost extrem de slabă pentru arădeni, fără șut de poartă, dar și cu un joc moale, fără determinare. Chindia nu a rupt nici ea gura târgului, dar s-a apărat atent și avea să intre în avantaj chiar cu un minut înainte de pauză, când Akhmatov a prins un șut de la 30 de metri, mingea a trecut pe sub Balauru, a nimerit bara, l-a lovit pe portarul gazdelor și a intrat în poartă!

Balauru – un nou gol primit de la distanță, Benga și-a salvat echipa

Nemulțumit de echipa sa, Poenaru a forțat cu Keșeru în repriza a doua, sacrificându-l pe Batha, dar posesia superioară nu a adus și ocazii până în minutul 71, când Stahl a nimerit transversala, cu un șut de la 15 metri. Presiunea s-a intensificat în ultimul sfert de oră și UTA reușea egalarea în minutul 85, după un corner executat de Ubbink și o reluare de la 14 metri, din mijlocul careului, a lui Benga. UTA a asaltat careul advers pe final, dar Jobello, Keșeru și Chindriș nu au mai găsit poarta, scor final 1-1 și pentru a doua etapă la rând, Bătrâna Doamnă scoate doar un punct când întâlnește echipa de pe ultimul loc! O nouă șansă irosită de a aduna puncte prețioase și de a urca în zona de play-off… (foto: gsp.ro)

UTA: Balauru – Vukcevic, Chindriș, Benga, Hoxhallari (79 Aly Abeid) – Batha (46 Keșeru), Isac – Otele (66 Ubbink), Cascini (66 Stahl), Jobello – Postolachi (66 Ademi). Antrenor: Ilie Poenaru

Chindia: Moldovan – Orozco, Celea, Boldor, A.Ioniță (81 Atanase) – Neguț, Vorobjovas, Akhamatov, Popadiuc (70 Dumitrașcu) – Cooper (61 Căpușă), D.Popa. Antrenor: Adrian Mihalcea

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Valentin Avram (Bucureşti), Romică Brîndaș (Piteşti). Camera VAR: Rareș Vidican (Satu Mare) și Florin Neacşu(Câmpulung Muscel – Argeș). Observator FRF: Teodora Albon (Cluj).