UTA se impune în Bănie și conduce Liga de tineret, victorie prețioasă și în Liga Elitelor U16

Întărită cu Mociu, Maxim, Cibi și Pop, jucători sosiți ce fac parte și din circuitul Superligii, echipa de juniori mari a UTA-ei s-a impus la limită în Bănie, în fața Universității. Golul a venit repede, în minutul 12, Ronai marcând după o fază la care au mai contribuit Cibi și Pop. Sandu Gaica, Adi Ungur și Costel Bogoșel au început cu: Mociu – Maxim, Bota, Bokșe, Anișorac – Ristin, Cibi – Pop, Popa, Ronai – Andreaș, pe parcurs mai intrând: Mănăilă și Mircea. Arădenii sunt primii în clasament după etapa cu numărul 4 a Ligii de Tineret (U19), având același număr de puncte cu clujenele CFR și Universitatea, 10. Urmează în această săptămână duelul de pe teren propriu cu cei de la U Cluj. Tot la Craiova, echipa Under 17 a roș-albilor a suferit o înfrângere în fața oltenilor. Gazdele au câștigat cu 6-2, pentru UTA punctând Bercea și Goia. Sorin Botiș și Marius Ciubăncan au trimis în teren următorul 11: Burtic – Joldea, Purdescu, Fukenhauzer, Maghiar, Blaga, Nica, Bădău, Curtuiuș, Vâlcu, Bercea. Pe parcursul meciului au mai intrat: Egeto, Goia, Neaga, Aslău, Mocriș.

Jucătorii veniți de la prima echipă, decisivi în meciul din Bănie

Echipa antrenată de Adi Petruț și Vivi Erdei s-a impus categoric în fața celor de la CSM Deva, în etapa a patra a Ligii Elitelor U16. Partida a avut loc pe stadionul Motorul și a început, practic, de la 2-0 pentru roș-albi. Huc a deschis scorul în primul minut de joc, iar Șiclovan a făcut 2-0 cinci minute mai târziu. Tot el a reușit ”dubla” în minutul 25, pentru ca Rusu Mario să stabilească scorul pauzei, 4-0. Tot atâtea goluri s-au marcat și în actul secund, autorii fiind Felea, de două ori), Crainic, iar Huc a reușit și el ”dubla”. UTA U16 (foto) a început jocul cu următorul 11: Rusu – Ilie, Paștină, Marinescu, Ștef, Măgluean, Felea, Rusu, Șiclovan, Neagu, Huc. Au mai jucat: Bejenaru, Crainic, Hărdăuț, Centye și Muntean. Duminica viitoare, UTA U16 se deplasează la Satu Mare, pentru meciul cu Academia Partium.