UTA s-a respectat și a defilat într-un play-out în care alții și-au bătut joc de fotbal: Rednic îl trimite în infern pe Mititelu!

UTA lui Mircea Rednic câștigă la pas play-out-ul SuperLigii, cu o etapă înainte de final, după o adevărată demonstrație de forță pe acest final de sezon! Cu toate că existau multe semne de îndoială asupra meciului cu FCU Craiova, Bătrâna Doamnă s-a respectat și astăzi și le-a administrat oltenilor o adevărată lecție de fotbal, scor final 3-1. Practic, roș-albii își iau un rămas bun cu victorie de la suporteri și visează ca UTA să prindă play-off-ul în sezonul viitor. De cealaltă parte, venită la Arad cu gânduri războinice, echipa lui Adrian Mititelu avea să sfârșească tragic, fiind acum la un pas de retrogradare! Cu sold-out și un stadion plin ochi, UTA a dat recital contra oltenilor și s-a impus fără emoții, după un început furtunos de meci. În minutul 6 s-a făcut deja 1-0, atunci când Ezekiel a centrat perfect în 6 metri, de unde Luckassen a trimis puternic cu capul în plasă. Peste doar două minute, Vulturar a trecut pe lângă golul doi, la o centrare a lui Omondi. În minutul 27, Ezekiel a luftat în fața porții, la o centrare a lui Vulturar. În minutul 31 s-a făcut în cele din urmă 2-0, Rareș Pop marcând după o acțiune colectivă la care au mai participat Omondi și Trif. Omondi putea închide conturile înainte de pauză, dar Gurău a salvat scorul de neprezentare.

Oltenii au sfârșit în chinuri, arădenii le-au predat o lecție de fotbal!

Trică a mutat în disperare la pauză, dar și Rednic și-a trimis pe teren armele secrete, Micovschi și Joao Pedro, iar meciul a curs tot în același sens, spre poarta Craiovei. Iar în minutul 66 s-a făcut 3-0, Pedro marcând pe lângă Gurău, după un șut bun a lui Micovschi și respins în primă fază de portarul oaspeților. Mihai, Căpușă și Omondi s-au jucat apoi cu ocaziile, dar cei care au închis tabela au fost oltenii, Ibrahim marcând din apropiere după reluarea cu capul a lui Blănuță, din șase metri. Golul a fost verificat cu VAR și a fost validat în minutul 87. S-a terminat 3-1, victorie chiar mai clară decât o arată scorul final și UTA poate sărbători câștigarea play-out-ului. Un play-out însă mizerabil, în care multe echipe deja salvate și-au bătut joc de fotbal, făcând figurație în fața altor formații în disperare de puncte. În aceste condiții, sportul și fair-play-ul au serios de suferit și nu ne mai mirăm de ce suntem unde suntem la nivel de cluburi în fotbalul european.

Cea mai bună clasare, de la revenire: UTA lui Rednic arată bine

Nu a fost însă, din fericire și cazul UTA-ei, echipă care poate făcând excepție meciul cu Hermannstadt, și-a respectat blazonul și asta și datorită lui Mircea Rednic. Un antrenor ce a făcut din UTA o echipă ce merita cu prisosință să joace barajul pentru Europa, doar că nu e prima oară când conducerea clubului nu se ridică la nivelul celor din iarbă. Locul 7 e însă cea mai bună clasare de la revenirea în elită și perspectivele sunt mult mai bune față de ultimii ani, deși Rednic a format o echipă practic de la zero. În ultima rundă din play-out, utiştii vor juca duminică, de la ora 21:30, pe terenul lui Dinamo, formație care are nevoie de un miracol pentru a evita retrogradarea. Va fi un meci fără miză pentru UTA, în care probabil Rednic le va oferi șanse și tinerilor din lot sau celor din linia a doua să joace.

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Conte, Trif (Rodrigues 69) – Mihai (Calotă 87), Vulturar (Micovschi 58) – R. Pop (Pedro 58), Ezekiel, Omondi – Luckassen (Iurasciuc 87). Antrenor: Mircea Rednic

FC U Craiova: Gurău – Negru (Mascarenhas 46), Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim (Chițu 46), V. Pop (van Durmen 58), D. Albu (Bahassa 35) – Baeten, Blănuță, Bauza (Ibrahim 69). Antrenor: Eugen Trică

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Radu Ghinguleac (București), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca). Camera VAR: Horațiu Feșnic și Doru Lucaciu (ambii din Cluj). Observator FRF: Octavian Șovre (Oradea). Delegat LPF: Romulus Gabor (Hunedoara).