UTA s-a impus la scor de neprezentare în amicalul cu Szeged. Brazilianul Roger, la prima reuşită

UTA a făcut astăzi, în Ungaria, singura repetiție înainte de meciul cu Viitorul Constanța, primul din cadrul returului Ligii 1. “Roş-albii” au înfruntat în deplasare divizionara secundă Szeged 2011, într-un amical disputat pe terenul doi al bazei sportive din orașul maghiar. Echipa pregătită de Laszlo Balint s-a impus la scor de neprezentare, 3-0, prin reușitele lui Roger jr., preferat în avanposturi şi Hora, din prima repriză și Cipri Rus, din a doua parte. Fără Buhăcianu și Tescan, infectați cu COVID-19, Balint a putut folosi două formule distincte de joc, în care a preferat să îşi vadă la treabă şi noile achiziţii. Nu a fost însă de bun augur pentru cel mai recent jucător nou sosit la UTA, atacantul Albert Voinea accidentându-se la genunchi la nici jumătate de oră după intrarea pe teren. Vârful de 28 de ani a fost înlocuit de Hrezdac, aflat la primele sale minute după zece luni de pauză cauzată de operația de ligamente.

Atacanţii şi-au făcut treaba. Voinea s-a accidentat la debut!

Antrenamentul cu joc s-a dovedit a fi util pentru arădeni, cu toate că adversara a fost una destul de modestă, practic codaşă în a doua ligă maghiară, unde ocupă abia locul 14. Vineri, 15 ianuarie, de la ora 17, UTA va avea în față o echipă a Viitorului mult mai bună decât Szeged 2011. “Bătrâna Doamnă” a jucat în ţara vecină în următoarele formule: UTA (prima repriză): Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Roumpoulakou – D.Rusu, Vorobjovas, Albu, Oroian – Roger Jr., Hora; UTA (repriza a doua): Balauru (75 Mociu) – Bustea, Melinte, Fl.Ilie, Roumpoulakou – Antal, Vorobjovas (60 Isac), N.Roșu, Miculescu – C.Rus, Hora (60 A. Voinea, Hrezdac). (foto Facebook: Szeged-Csanád Grosics Akadémia).