UTA s-a impus la limită în amicalul cu Vojvodina, nigerianul Godwin a fost decisiv!

UTA a jucat la Șiria meciul amical internațional de azi cu Vojvodina Novi Sad. Motivul a fost protejarea gazonului de pe Arena Francisc Neuman”, care are de suferit în această perioadă, mai ales în contextul amicalelor naționalei U20. Laszlo Balint a început partida cu cel mai bun 11 posibil, în sensul că nu a menajat niciun jucător. După o primă rrepriză anostă, fără gol, în partea secundă lucrurile s-au schimbat, odată cu introducerea nigerianului Joseph Godwin. Atacantul de 19 ani al arădenilor a deschis scorul, cu un șut de la marginea careului mic, după o pasă perfectă a lui Jobello, în minutul 47.

Toate golurile s-au marcat în repriza a doua

Șase minute mai târziu, Godwin a fost faultat în careul sârbilor, iar Batha a transformat precis penalty-ul de la punctul cu var, 2-0. La această fază, jucătorul nigerian s-a accidentat și nu a mai putut continua partida! Sârbii de pe locul 5 în prima ligă a țării vecine au replicat în minutul 82, când căpitanul Vojvodinei, Topic a prins un șut de zile mari, din afara careului, în vinclul porții apărate de Balauru, 2-1, scor cu care s-a și terminat meciul.

UTA: Iacob – Abeid (Maxim), Erico (Hoxhallari), Benga, Șteau (Dobrescu) – Matei, Batha – Stahl, Ubbink (Negoescu), Otele (Jobello) – Keșeru (46 Godwin, Șteau).

Vojvodina: Toroman – Lazarevici, Vitas, Topic, Antonijevic – Milosavlievic, Zukic – Cumic, Simic, Zukic – N. Nicolic. Au mai jucat: Puskic, Traore, Bekovic, Bukinac, Kokanovici, Busnic, U. Nicolic, Popovic, Kovacev, Sukacev, Paunovic.