UTA s-a calificat în semifinalele Ligii Elitelor U17: „Dovada că la academie se munceşte”!

UTA U19 a pierdut confruntarea cu CFR Cluj din Liga Elitelor. Chiar dacă arădenii au deschis scorul rapid prin Mercioiu (min. 10), oaspeții au reușit egalarea cinci minute mai târziu, iar în minutul 35 au trecut în avantaj, intrându-se la cabine cu scorul de 1-2. În repriza secundă, cei de la CFR au mai înscris o dată în urma unui corner (min. 59) și au stabilit scorul final, 3-1 în favoarea lor. Costel Bogoșel și Mihai Petcuț i-au trimis în teren pe Roșca – Cleuță, Popa, Bortiș, Puta, Dănilă, Onișor, Andrieș, Rotea, Mercioiu, Negoescu. Au mai jucat: Ronai, Maxim, Iurasciuc și Cira.  În schimb, la categoria U17, elevii antrenați de Dinu Donca, Adi Ungur și Ștefan Boroș au obținut calificarea în semifinala națională a Ligii Elitelor!

UTA a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu CFR Cluj, rezultat suficient pentru accederea în penultimul act. Clujenii au fost cei care au deschis scorul în această confruntare, încă din minutul 13. Câteva minute mai târziu, oaspeții au rămas în zece oameni și meciul avea să îşi schimbe cursul. Abia în minutul 78, Șerengău a reușit egalarea cu un eurogol. S-a terminat 1-1, arădenii sărbătorind pe teren calificarea în semifinală. UTA a jucat în formula: Blaga – Sarkozi, Pele, Roșu, Codrea, Șerengău, Bulza, Popa, Nagy, Mihai, Pașcalău. Au mai jucat: Lingurar, Bokse, Varga. În semifinale, UTA o va întâlni pe FCSB.

”Știam că ne așteaptă un meci greu, pentru că așa au fost și ultimele etape. Fiecare putea să încurce pe fiecare, indiferent de locul din clasament. Ne doream foarte mult calificarea și pot zice că meciul mai greu s-a jucat la Timișoara, unde am reușit să câștigăm. E un lucru bun pentru Arad, pentru UTA. De ani de zile suntem în primele patru și asta este îmbucurător, e o dovadă că la academie se muncește” a declarat antrenorul Dinu Donca la finalul partidei. (foto: uta-arad.ro)