UTA ratează incredibil victoria în Trivale! Argeșul a avut trei penalty-uri, ultimul dictat după minutul 100!

FC Argeș și UTA s-au înfruntat astăzi în așa-zisa finală din play-outul Superligii, miza fiind în special evitarea locului 15, direct retrogradabil. Vremea nu a fost deloc bună la Pitești, a plouat torențial în prima repriză și terenul a avut mult de suferit. Mircea Rednic a apelat la Raul Șteau ca fotbalist sub vârstă, iar Rareș Pop, destul de obosit după ce în ultima perioadă a jucat constant, a luat loc doar în tribună. Antrenorul UTA-ei a fost inspirat cu formula de start, titularizându-l pe Keseru și mizând pe un sistem 442 curajos, așa cum promitea înaintea partidei. Prima repriză a fost animată și plină de evenimente, deși timp de 25 de minute s-a jucat mai mult prudent, fără ocazii și cu o luptă surdă între cele două careuri. Avea să vină însă minutul 27, atunci când Turda a cerut un fault undeva aproape de marginea terenului, Roger a bătut repede autul, Keseru a trimis excelent pentru Postolachi, care singur la 12 metri a înscris cu exteriorul pe sub Straton. Roger putea face 2-0 pe un contraatac în minutul 35, dar Straton a scos șutul brazilianului, excelent angajat de același Keseru. Gazdele au fost periculoase abia în minutul 37, când Iacob a scos un șut din careu expediat de Rizzi. Nimic nu anunța momentul din minutul 39, când Benga a pasat prea încet, Koubemba a interceptat și l-a angajat pe Șerban, care a șutat slab din 12 metri, Iacob respingând. Totuși, s-a acordat 11 metri, Hoxhallari faultându-l pe piteștean după ce acesta a șutat. Iacob a făcut însă un meci mare și a apărat șutul lui Calcan, de la punctul cu var!

Rednic a fost inspirat, Keseru a fost omul primei reprize, cu gol și assist

Argeșenii au acuzat șocul și UTA a făcut 2-0 în ultimul minut al reprizei prin omniprezentul Keseru, care a prins un șut frumos cu efect de la 20 de metri, la colțul lung. Vintilă a mutat ofensiv la pauză, trecând și el la un sistem cu doi atacanți, între timp stadionul golindu-se destul de mult de spectatorii piteșteni, plecați acasă plouați și supărați. UTA a gestionat bine avantajul în primele 20 de minute ale părții secunde, gazdele fiind mult mai periculoase cu Garita, blocat în câteva rânduri la sacrificiu de apărătorii arădeni. În replică, Postolachi și nou intratul Otele au irosit șansa de a încheia total conturile. Zebic a ratat și el de puțin întâlnirea cu mingea, la câțiva metri de poartă și timpul se scurgea implacabil în favoarea roș-albilor. Iacob a mai făcut o minune în minutul 76, când a scos de sub bară mingea trimisă cu capul de nou intratul Bassong, dar la această fază Abeid a fost imprudent și l-a faultat în careu pe Turda. Cojocaru a lăsat inițial jocul să continue, dar apoi a dat lovitură de la 11 metri cu ajutorul VAR! Totuși, pe reluări se vede că Abeid atinge și mingea, dar îl lovește în picior și pe Turda, deci sunt circumstanțe pentru decizia arbitrului.

Argeșul a egalat din 11 metri, la ultima fază! Scandal monstru la final, cu proteste ale arădenilor

Garita a transformat precis penalty-ul, deși Iacob a ghicit colțul și aprindea finalul, 1-2! În minutul 82, Jobello a avut egalarea în picior, după o așezare excelentă a lui Garita, dar șutul acestuia din 16 metri a trecut mult alături. Argeșul a presat cu toate liniile în ultimele minute, în fața unei defensive eroice a UTA-ei, care dădea impresia că supraviețuiește. În prelungiri, Otele a ratat singur cu Straton, iar la ultima fază, Hoxhallari l-a lovit ușor cu capul în ceafă pe Turda, la un duel aerian, Colțescu l-a chemat din nou la VAR pe Cojocaru și după mulți nervi și proteste, s-a dictat al treilea penalty pentru gazde. Rednic a intrat pe teren și i-a cerut socoteală lui Cojocaru, apoi și-a retras echipa la marginea terenului timp de trei minute, au urmat alte proteste vehemente ale utiștilor, care au înconjurat brigada de arbitri. Însă în zadar, decizia era deja lua: Garita a transformat de la punctul cu var, 2-2! S-a fluierat apoi finalul, cu alte proteste ale arădenilor, care irosesc incredibil victoria și două puncte uriașe. Un succes le dădea chiar speranțe să evite și locul de baraj, așa lupta pentru salvare rămâne dură, dar cu UTA având prima șansă în fața piteștenilor, pentru evitarea locului 15, direct retrogradabil.

FC Argeș: Straton – Jakolis, Turda, Zebic, Rizzi (46 Dobrosavlevici) – Meza Colli (65 Pârvu) – Crețu (75 Bassong) , Biai, Șerban (46 Garita), Calcan – Koubemba (65 Jobello). Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

UTA: Iacob – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Abeid – Șteau (71 Isac), Batha (81 Cascini), Anton (65 Ubbink), Roger – Postolachi (81 Milosevic), Keseru (65 Otele). Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Viorel Cojocaru (Galați) – Vasile Marinescu (București), Ovidiu Artene (Vaslui). Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș)

Camera VAR: Sebastian Colțescu (București), Ionel Valentin Dumitru (Gherghița, Prahova).