UTA rămâne fără victorie în Superligă de peste două luni, doar remiză în fața Voluntariului!

Cu aproape jumătate de stadion gol, doar aproximativ 6000 de spectatori asistând la meciul cu ilfovenii lui Ciobotariu, UTA a înfruntat-o astăzi pe FC Voluntari, într-un meci în care era condamnată să câștige pentru a evada din zona retrogradabilă a Superligii. Laszlo Balint a revenit odată cu această partidă în fața publicului arădean, însă momentul nu este deloc plăcut în condițiile locului 15 pe care se aflau roș-albii înaintea meciului. Tocmai de aceea, antrenorul UTA-ei a mizat pe o formulă ofensivă, cu Ubbink, dar și cu Postolachi și Keșeru în primul 11. Debutul de pe Arena Francisc Neuman a fost însă prost pentru arădeni, care au luat gol încă din minutul 2 în fața Voluntariului, după un corner și o gafă a sărbătoritului săptămânii, Dragoș Balauru, care după ce a ieșit pe sub minge a scăpat apoi balonul și Damașcan, pe fază, a marcat în poarta goală de la doar trei metri. Un gol ușor controversat, Balauru având control la un moment dat asupra mingii, dar gazdele nu au protestat. UTA s-a aruncat apoi în atac și după o șansă irosită de Otele, în minutul 10, a egalat peste trei minute după o frumoasă fază de atac: Aly Abeid l-a deschis în careu pe Rareș Pop, care a întors excelent în centru la Keșeru, atacantul arădenilor marcând din opt metri cu un șut pe centru, care l-a învins pe Popa. În continuare avea să se joace pe contre, Nemec și Damașcan având două bune oportunități de a-și aduce din nou echipa în avantaj, pentru ca la poarta cealaltă Armaș să salveze de pe linia porții la capul lui Erico, din minutul 21.

Keșeru își intră în mână, greșeala lui Balauru o costă pe UTA două puncte

Până la pauză am asistat la un fotbal deschis dar fără luciditate pe faza ofensivă, ocaziile mari lipsind, doar șuturile lui Abeid și Otele, respectiv Meleke, încercându-i pe cei doi portari.  La pauză s-a intrat echitabil, cu 1-1, dar rezultatul nu avea cum să mulțumească UTA, în căutarea primei victorii după mai bine de două luni de secetă! Totuși, arădenii nu au intrat bine în joc în partea a doua și oaspeții au mai fost mai combinativi și incisivi, Marcelo Lopes și Nemec fiind ghiciți de Balauru. În minutul 59 a venit și prima ocazie utistă din mitanul secund, când puștiul Rareș Pop a dat o nouă pasă bună spre Otele, dar Popa a salvat in extremis. Jocul a continuat să fie destul de anost, cele două formații anulându-se reciproc, deși în minutul 71, Otele a fost blocat la sacrificiu de Popa. Peste două minute, nou intratul Anton a expediat un trasor de la 25 de metri, însă mult alături, după care ratangiul Otele a înalțat zmeul din 18 metri, poziție excelentă.

Un punct care nu ajută echipa lui Balint, nori negri la Arad în pauza de Mondial

Ocazia meciului a ratat-o însă Postolachi, care scăpat singur pe un contraatac, a tras slab din 20 de metri, Popa respingând în corner, fază la care s-a dat aut de poartă! În replică, Costin a avut și el o șansă mare cu șase minute înaintea finalului, dar a fost blocat la timp și UTA a scăpat de gol. În minutul 90, Anton a executat puternic dar pe mijloc o lovitură liberă de la 20 de metri, iar bravul Popa și-a mai salvat o dată echipa. S-a terminat 1-1 și UTA nu reușește să câștige de opt etape, practic de peste două luni în campionat! Nici măcar venirea lui Balint nu a schimbat mult lucrurile în bine, jocul având încă mult de suferit, singurul câștig fiind totuși punctul cu care arădenii ar putea scăpa de locul 15, retrogradabil direct, înaintea pauzei pentru Mondial. Doar dacă FCU Craiova pierde diseară cu FCSB.

Formații:

UTA: Balauru – Abeid, Erico, Benga, Dobrescu – Batha (62 Anton), Ubbink (71 Matei) – R.Pop (62 Șteau), Keseru (72 Jobello), Otele – Postolachi. Antrenor: Laszlo Balint

Voluntari: M.Popa – Meleke, Matricardi, Armaș – M.Lopes (68 Costin), Tavares (68 Vlad), Rață, Aliji (90 Florea) – Govea (90 Andrieș) – Nemec, Damașcan (93 Merloi). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitri: Viorel Flueran (Craiova) – Valentin Avram (București), Alexandru Cerei (Cluj). Rezervă: Andrei Moroiță (Ploiești).

Camera VAR: Cătălin Popa (Pitești), Valentin Dumitru (Gherghița).

Observator FRF: Aron Huzu (Sibiu).