FCSB se răzbună după arbitrajul de la Arad și le dă utiștilor o veste proastă: „Mergem la Botoșani cu echipa a treia!”

Mihai Stoica (57 de ani), managerul general al celor de la FCSB, a anunțat că vicecampioana României se va prezenta cu echipa a treia la meciul de Cupa României, ultimul din grupă, pe care roș-albaștrii îl vor disputa împotriva celor de la FC Botoșani. Oficialul formației patronate de Gigi Becali justifică această decizie ca o formă de răzbunare la adresa arbitrajului lui Adrian Cojocaru de la meciul de la Arad, dintre UTA și FCSB, scor 2-2, în care trei fecesebiști au fost eliminați, iar Postolachi avea să egaleze în al șaselea minut de prelungiri, chiar la ultima fază! Reușita internaționalului moldovean ar putea fi foarte importantă în ecuația calificării în sferturi, UTA fiind la mâna ei chiar pentru a câștiga grupa în cazul unei victorii la Mioveni, în vreme ce FCSB-ul mai are speranțe mici de calificare. „Nu a vrut Cojocaru să batem la Arad, pentru că la cum a arbitrat asta a lăsat de înțeles. Deci mergem la Botoşani cu echipa a treia!”, a spus Mihai Stoica.

Scenariu foarte probabil: UTA câștigă grupa sau nu se califică?!

FCSB ocupă abia locul 4 în grupa B din Cupa României Betano. Roș-albaștrii au obținut numai două puncte din două partide disputate, după 2-2 cu UTA Arad și 0-0 cu Oțelul Galați. Pentru a obține locul 2 în grupă, FCSB are nevoie să învingă destul de clar FC Botoșani în ultima etapă, la două sau chiar trei goluri diferență, iar CS Mioveni, echipă deja calificată, să o încurce pe UTA. În cazul în care FCSB va deplasa chiar echipa a treia la Botoșani, atunci gazdele sunt mari favorite și ar putea câștiga lejer, ceea ce o obligă pe UTA să câștige la Mioveni, pentru a se califica. În clasamentul grupei, CS Mioveni are 6 puncte, UTA e pe 2, cu 4 patru, Botoșaniul are 3 puncte, FCSB le urmează, cu 2 puncte, Oțelul are 1 punct, iar Buzăul e pe zero. (foto: digisport.ro)