UTA – Poli, la baraj! Pandurii a retrogradat, Chiajna s-a salvat

Concordia Chiajna a obținut, aseară, cea mai importantă victorie a sezonului, după 1-0 cu FC Voluntari, la Pitești, succes care le-a asigurat elevilor lui Dan Alexa prezența în Liga 1 și în sezonul viitor.

Finalul ultimei etape din play-out a fost electrizant. În doar câteva minute, fotbaliștii de la ACS Poli Timișoara au trecut de la agonie la extaz. La finalul partidei de la Mediaș, unde au fost conduși cu 2-0, pentru a reveni în repriza a doua, bănățenii erau retrogradați. Supărarea lor n-a durat foarte mult, pentru că Fulop a marcat golul victoriei celor de la Botoșani, cel care i-a trimis pe elevii lui Ionuț Popa la baraj și pe Pandurii, în Liga 2.

Conduși cu 0-1, din minutul 88, gorjenii au restabilit egalitatea la Botoșani, în minutul 90+1, scor la care erau la baraj, dar elevii lui Flavius Stoican au mai primit un gol, trei minute mai târziu și totul s-a năruit pentru ei.

Așadar, Chiajna s-a salvat, ACS Poli va juca un baraj cu UTA Bătrâna Doamnă, în dublă manșă, pentru supraviețuire/promovare, în timp ce Pandurii e retrogradată în Liga a II-a, alături de ASA Târgu Mureș.