UTA poate profita de oboseala „şepcilor roşii”

Universitatea Cluj-Napoca, adversara utiştilor de duminică, a fost protagonista poate celui mai frumos meci din optimile actualei ediţii a Cupei României. „Şepcile roşii” au condus, în disputa de pe Cluj Arena, cu 3-0, prin golurile lui Taub, min.5 şi 8 şi Abrudan, min.2, dar apoi, Astra lui Mulţescu a revenit până la pauză, prin reuşita lui Llullaku, min.14 şi autogolul lui Cordoş, min.24.

Acelaşi Llullaku a egalat cu un sfert de oră înaintea finalului, 3-3 după 90 de minute, pentru ca în prelungiri, prim-divizionara să facă diferenţa printr-un alt autogol, a lui Sepsi, min.99. De menţionat că „U” a evoluat în inferioritate numerică din minutul 88, atunci când Abrudan a fost eliminat pentru al doilea galben.

Scenariu ce îi cade bine UTA-ei, clujenii având de tras din greu, timp de 120 de minute. Urmează pentru ei şi o deplasare, până la Arad, de oboseala celor de la Universitatea sperând să profite utiştii, care îşi aşteaptă adversara de tradiţie, pe Motorul.

Doar că nici la UTA lucrurile nu stau bine deloc, restanţele salariale – dublate de nemulţumiri, întreţinând o atmosferă deloc prielnică în tabăra arădeană. Mai sunt şi ceva probleme de lot, astfel că orice e posibil în disputa de duminică, ora 12, care contează pentru etapa a 15-a a Ligii a II-a.