UTA pierde prima deplasare din 2020. Reduta arădeană a căzut în faţa liderului FCSB

UTA a pierdut primul meci în deplasare din 2020, dar a făcut-o abia pe terenul liderului Ligii 1, FCSB. S-a terminat 3-0 în favoarea bucureştenilor, într-un meci contând pentru etapa a 12-a şi disputat în această seară pe Arena Naţională. Trupa lui Toni Petrea a început tare meciul şi a dominat copios în primul sfert de oră, dar posesia prelungită nu a adus ocazii din acţiune pentru lider. Doar Moruţan i-a dat emoţii lui Iacob, transversala salvându-l pe portarul UTA-ei la lovitura liberă de la 16 metri executată de mijlocaşul bucureştenilor. Cu o defensivă bine pusă la punct, UTA a prins încet dar sigur curaj şi a mai ieşit la joc, iar Hora a semnat cea mai mare ocazie a reprizei, după o gafă a lui Vlad: era minutul 32, când atacantul “roş-albilor” s-a trezit cu mingea la picior după o degajare greşită a portarului gazdelor, dar mingea şutată plasat din 18 metri s-a dus în bară. Cu Tănase accidentat după fix o jumătate de oră şi cu Man anihilat de fundaşii UTA-ei, FCSB putea să marcheze, totuşi, la ultima fază a mitanului, când în al doilea minut de prelungiri, Moruţan a şutat de la doar şapte metri direct pe direcţia lui Iacob, la singura nesincronizare din primele 45 de minute în apărarea arădenilor. Per total, o primă parte în care UTA a stat bine în teren, fără însă să pună probleme în atac. Balint a schimbat la pauză şi l-a trimis în teren pe Buhăcianu, în locul lui Miculescu, încercând să forţeze contraatacurile. De la cabine a ieşit însă o UTA şi mai timorată, fără să fie capabilă să ţină de minge şi să pună presiune în jumătatea adversă.

Neluţ Roşu, ce figuraţie! UTA nu a mai rezistat în inferioritate

Pe acest fond, “roş-albaştrii” şi-au intensificat presiunea şi au continuat să atace. Iacob  a salvat în faţa lui Man, imprecis din şapte metri, iar apoi Neluţ Roşu şi-a completat seara foarte slabă cu un al doilea galben şi a fost eliminat uşor în minutul 58, făcându-le gazdelor un cadou nesperat într-un moment în care măcinau în gol, fără prea multe situaţii de poartă. De punctat că arbitrul piteştean Popa i-a acordat al doilea galben lui Roşu doar la protestele fecesebiştilor. Portarul UTA-ei a mai scos o minge pe care scria gol, la execuţia lui Popescu, din minutul 62. Olaru a fost şi el aproape de a deschide scorul în minutul 67, dar Iacob a mai salvat o dată, respingând în corner. Nou intratul Coman a scuturat plasa, dar cea laterală, iar UTA rezista până în minutul 75, după care s-a prăbuşit total şi pe fond fizic. Cu un sfert de oră înaintea finalului, Erico l-a faultat în careu pe cel mai bun om al FCSB-ului, tânărul Popescu. Man a transformat penalty-ul şi conturile erau aproape încheiate, atâta timp cât UTA juca în inferioritate numerică.

Man şi-a învins fosta echipă, FCSB s-a descătuşat pe final

“Bătrâna Doamnă” s-a zbătut până în final, dar nu a reuşit nimic notabil. Mai mult, ultimele minute aveau să aducă un scor poate prea dur pentru arădeni: Coman a marcat în minutul 90, după o centrare perfectă a lui Moruţan, iar Olaru a stabilit scorul de neprezentare, 3-0, cu o lovitură de cap din şase metri, la colţul scurt. O primă înfrângere în deplasare în acest an, iar arădenii continuă să aibă program greu, CSU Craiova urmând să vină la Arad etapa viitoare. UTA rămâne însă pe locul şase, de play-off, asta în condiţiile în care meciul Viitorul – Hermannstadt s-a amânat. “Roş-albii” mai pot fi depăşiţi doar de Chindia, dacă tâgoviştenii înving la Astra. Totuşi, lupta pentru play-off pare o pălărie prea mare pentru UTA, dacă în iarnă nu vor veni întăriri în special în zona mediană, unde nu există jucători capabili să facă diferenţa pe faza de atac.

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron, Panţîru – Simion (46 Perianu), Olaru, Oct.Popescu (83 Şut) – Man (85 Ov.Popescu), Tănase (30 Buziuc, 68 Coman), Moruțan

UTA: Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Roumpoulakou – Miculescu (46 Buhăcianu), Albu, Roșu, Rusu (84 Tescan) – Morar (60 Melinte), Hora (84 Ursu). Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – Daniel Mitruţi (Craiova), Vlad Bârleanu (București).