UTA o resuscitează pe Dinamo, după o prestaţie eroică a “câinilor roşii”!

UTA şi-a luat definitiv adio de la play-off, după remiza ruşinoasă din această seară, 0-0 cu Dinamo! “Câinii roşii”, susţinuţi pe Mureş de aproape 500 de suporteri, au venit la Arad după o serie dezastruoasă, de şase înfrângeri la rând, cu o mulţime de probleme de lot, jucători accidentaţi ori suspendaţi, au avut şi două zile în minus de pregătire a meciului faţă de UTA, plus un drum lung până la Arad! Nu credem că Dinamo va mai veni vreodată la Arad într-o situaţie atât de grea precum cea de astăzi şi atunci cu atât mai mare regretul pierderii a încă două puncte. UTA avea aşadar toate atuurile de partea sa, inclusiv cel al prospeţimii, iar arbitrul Cătălin Popa i-a dat practic şi “pase” de gol, lăsându-i pe cei de la Dinamo în dublă inferioritate numerică timp de 20 de minute şi cu om mai puţin mai bine de o repriză! Cu toate astea, arădenii au fost de nerecunoscut pe “Francisc Neuman”, deşi au fost încurajaţi frenetic din tribune, un alt avantaj important. Ceva s-a întâmplat la nivel de mental în tabăra UTA-ei, asta ca să nu avansăm alte scenarii vehiculate în tribune, cu case de pariuri în prim-plan. Cert e că utiştii au crezut că sunt învingători doar intrând pe teren, mai ales având în vedere prestaţiile recente ale bucureştenilor. Doar că Dinamo a făcut un joc eroic, nu a mai greşit în apărare şi profitând de lipsa de atitudine şi determinare a UTA-ei, plus ziua proastă a atacanţilor, a supravieţuit nesperat.

Play-off-ul, o glumă proastă! Dinamo s-a salvat şi în dublă inferioritate

Dangubic a dechis seria ratărilor, şutând incredibil pe lângă poartă, singur cu Figueiredo. Abia în minutul 23 a venit următoarea ocazie, atunci când Isac a tras alături, din mijlocul careului. Dinamo a replicat cu patru minute înainte de pauză, când Ivanovski a primit o minge în fața careului mic, dar a tras slab și Iacob a fost la post. Imediat, în cealaltă parte, Shlyakov a fost lovit de Ehmann, iar acesta a văzut uşor al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, decizie îndelung contestată de oaspeţi. După pauză, omul în plus nu s-a văzut aproape deloc, iar prima ocazie cu adevărat importantă a venit abia în minutul 64, atunci când Roger a zguduit bara transversală. A fost însă mult prea puţin, UTA jucând lent, fără vlagă şi parcă în aşteptarea finalului, foarte ciudat! Pe acest fond, dinamoviștii au știut să se apere exact, blocând excelent toate iniţiativele ofensive ale arădenilor.

Dezamăgire uriaşă pentru suporteri: „câinii roşii” au fost resuscitaţi la Arad!

A venit însă minutul 78, când Dinamo a rămas cu doi oameni mai puțin, Răuță fiind și el eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, de această dată corect. Fanii răsuflau uşuraţi şi aşteptau golul izbăvitor, care nu avea cum să nu vină. Doar că în fotbal e posibil orice şi echipa care primea gol după gol etapele trecute se apăra impecabil la Arad, în faţa unei UTA apatice. Abia în prelungiri a venit ocazia mare a lui Cardoso și Roger, care nu au putut împinge mingea în plasă, aceasta lovind şi bara. S-a terminat incredibil, 0-0, după un joc absolut penibil al UTA-ei. Un punct de moral pentru Dinamo, care ca şi în tur, e resuscitată de una din marile rivale, UTA! Dezamăgire uriaşă în tribune, mai ales că rivalitatea cu echipa din „Ştefan cel Mare” e binecunoscută, iar un astfel de moment trebuia punctat cu totul altfel. (foto: gsp.ro)

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Roger, Isac, Batha, Ubbink, Dangubic (Cardoso) – Laukzemis (Otele).

Dinamo: Figueiredo – Buleică, Ehmann, Jovanovic (Crețu), Patriche, Radu – Ivanov, Răuță, Pierret, Matei (Borcea) – Ivanovski (R. Grigore).

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – Adrian Vornicu (Iaşi), Romică Bîrdeş (Piteşt). Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş).