UTA nu s-a complicat cu ciucanii. Calificare “ninsă ca-n poveşti” în optimile Cupei României

Csikszereda și UTA au încheiat, astăzi, faza şaisprezecimilor de finală ale Cupei României la fotbal. Aşa cum a anunţat, Laszlo Balint pune mare preţ pe această competiţie, astfel încât a trimis pe teren aproape cel mai bun “11” pe care îl are la dispoziţie. Neînvinse  de şase etape şi la trei puncte de play-off-ul din Liga 2, gazdele au abordat şi ele cu prima garnitură meciul. Cu argentinianul Bauza în prim-plan, ciucanii au dominat teritorial şi au avut mai mult mingea în prima parte, dar fără să îşi creeze ocazii mari în faţa unei apărări exacte a UTA-ei. Fără să exceleze la construcţie, “Bătrâna Doamnă” nu a forţat prea mult şi s-a dovedit pragmatică, marcând din două lovituri de la 11 metri dictate de centralul Chivulete. Mai întâi, în minutul 9, Rybansky a ieşit greșit din poartă și l-a tamponat dur în careu pe Erico, penalty transformat cu precizie de Vlad Morar. Apoi, în ultimul minut al reprizei, Hora a scos un nou penalty, după o pătrundere în forţă în careu şi un fault asupra sa comis de Kelemen.

Morar şi Hora au făcut diferenţa din penalty

Tot el a transformat de la punctul cu var şi la pauză s-a intrat cu avantaj de două goluri în favoarea arădenilor, 0-2. Divizionara secundă pregătită de Vali Suciu nu a mai avut ce pierde în mitanul secund şi s-a aruncat în atac, lovindu-se însă de acelaşi zid defensiv al “roş-albilor”, care a rezolvat cu calm orice tentativă ofensivă a adversarilor. A început să ningă puternic în ultima jumătate de oră, dar gazonul a rezistat destul de bine. Tot UTA a avut cea mai mare şansă de gol în repriza a doua: nou intratul Bustea a prins în minutul 67 un şut excelent de la 30 de metri, mingea zguduind transversala. În replică, ex-utistul Jebari şi Csuros l-au încercat pe Iacob cu şuturi de la distanţă, fără însă să-l poată surprinde pe experimentatul portar al arădenilor.

Un prim pas spre marele vis!

Cu gândul şi la meciul cu FCSB, din campionat, Balint şi-a scos atacanţii titulari în ultimele 20 de minute, iar până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil. UTA câştigă cu 2-0 şi se califică fără emoţii în optimile Cupei României, făcând un prim pas spre marele vis al lui Gyuszi Balint, câştigarea trofeului! UTA a început meciul de la Miercurea Ciuc în formula: Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Roumpoulakou – Tescan (46 Bustea), Isac (72 Miculescu), Albu, Buhăcianu (86 C.Rus) – Morar (69 Ioniţă), Hora (72 Roşu). Urmează pentru arădeni poate cel mai greu meci al turului Ligii 1, deplasarea de sâmbătă, ora 21:30, pe terenul liderului FCSB.