UTA nu refuză cadourile lui Dinamo și câștigă pentru un nesperat loc 10 la final de tur!

UTA a câștigat cu noroc și cu ajutorul VAR, dar mai ales datorită cadourilor făcute de Dinamo, care a ratat exasperant la Oradea, în trei situații de singur cu portarul! Arădenii au făcut o primă repriză ștearsă, Politic a deschis scorul în minutul 8, cu o frumoasă acțiune personală și un șut plasat, la colțul scurt. Ghezali și Costin puteau face 0-2, dar Iacob a salvat, pentru ca Luckassen să provoace primele emoții la poarta dinamovistă, trăgând în Golubovic. Ghezali, omul negru pentru bucureșteni și Politic au mai irosit alte șanse de a pune două goluri avans pe tabelă, iar ocaziile s-au răzbunat în minutul 41, când Căpușă a centrat, Bena a luftat și Micovschi, pe fază, a marcat din alunecare. Partea a doua a fost una modestă, cu un fotbal încâlcit și fără orizont de ambele părți, dar cu Dinamo ceva mai insistentă. A venit minutul 77, atunci când Ghezali a scăpat singur și în loc să tragă la poartă, a pasat neinspirat lui Gregorio, care a făcut o preluare în plus și Căpușă a salvat la un metru de poartă! Meciul părea că se îndreaptă spre un 1-1, cu toate că UTA a atacat în ultimele cinci minute, având o ploaie de cornere la rând.

Dinamo cu ratările, UTA cu golurile! Freitas a adus victoria din penalty, în prelungiri

La ultimul, Homawoo a comis un henț involuntar în careu în minutul 90, fază controversată semnalată de VAR, la care s-a stat vreo cinci minute. Moroiță s-a dus să revadă faza și a dictat penalty, transformat de Freitas. Victorie nesperată și norocoasă pentru UTA, scor final 2-1, dar uriașă în contextul clasamentului, echipa lui Rednic săltând până pe locul 10 în clasament, cu 18 puncte, la trei puncte de play-off și la opt peste zona direct retrogradabilă. Un parcurs foarte bun în ultimele etape, când utiștii au adunat puncte prețioase și iată că debutul returului îi găsește într-o postură la care poate nu sperau nici cei mai optimiști suporteri. De cealaltă parte, e dezastru la Dinamo, care se prăbușește sub comanda lui Ovidiu Burcă, pentru care probabil acesta a fost ultimul său meci pe banca tehnică.