UTA nu a avut emoţii cu Academica Clinceni şi începe perfect play-out-ul din Liga 1

UTA a început perfect play-out-ul din Liga 1, deşi nu s-a întrebuinţat prea mult în faţa penultimei clasate, Academica Clinceni. A fost o victorie mai clară decât acum două săptămâni, când se juca în sezonul regulat, iar arădenii se înscriu cu şanse bune în cursa pentru locurile 7-8, ce duc la barajul pentru Conference League. „Roş-albii” s-au impus cu 3-0 (2-0) astăzi pe „Francisc Neuman”, pe o vreme mai degrabă de iarnă, dar cu suporterii din nou la datorie, deşi nu s-a umplut nici pe jumătate stadionul (n.n. doar aproximativ 3.500) în condiţiile primului meci de după doi ani de pandemie, fără nici un fel de restricţie. Utiştii au abordat serios meciul cu ilfovenii şi au deschis scorul după doar 9 minute, atunci când Ubbink a centrat din lovitură liberă de pe dreapta, iar Erico, din mijlocul careului, a trimis cu capul în plasă, 1-0. Formaţia lui Badea nu a făcut un joc strălucit, dar a fost pragmatică şi eficientă. În minutul 39, Otele a primit o pasă bună de la Cardoso, şutând slab din poziție bună, direct în brațele lui Ureche. Nigerianul nu a mai greşit însă în minutul 41, când scăpat singur, a tras plasat, sub bară, de la 13 metri și era 2-0, acesta fiind şi scorul pauzei. Repriza secundă a început la fel de bine pentru „Bătrâna Doamnă”: în minutul 48, Cardoso a primit o minge în careu, a trimis-o în portar și apoi cu capul, în bară, dar Otele a fost la locul potrivit şi a marcat din careul mic, 3-0.

Erico a deschis scorul, iar Otele şi-a trecut în cont „dubla”

Cu victoria securizată, arădenii nu au mai forţat, în vreme ce Clinceniul a jucat dezinvolt, încercând să pună în pericol poarta adversă, însă fără succes. Nimic notabil nu s-a mai întâmplat până în minutul 84, când nou intratul Laukzemis a pătruns în careu pe dreapta şi a șutat cu exteriorul, dar mingea a lovit bara. Cu patru minute înainte de final, am notat debutul în prima divizie a lui Cibi, care l-a înlocuit pe Ubbink. Singura veste proastă după acest meci este accidentarea golgheterului Miculescu, înlocuit după 65 de minute. S-a terminat la scor de neprezentare, 3-0, iar UTA se poate gândi deja la deplasarea de vinerea viitoare, de la Botoşani, posibila adversară şi în primul baraj pentru Conference! Echipa pregătită de Ionuţ Badea trece pe primul loc în play-out, dar doar până luni, când FC Botoşani va defila în faţa puştilor de la Gaz Metan, ca şi retrogradaţi. (foto: Sport Pictures, Ciprian Petcuţ)

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, C.Dima, Baravykas – Batha, Vorobjovas – Miculescu (Pătlăgică), Ubbink (Cibi), Otele (Laukzemis) – Cardoso (Fl. Matei).

Academica: Ureche – Rufati, C.Ion (Cmovs), Holzmann (A. Dima) – Sambeya, Vrdoljak, Tsvetkov, Dumitrache, Florică – R.Ion, De Amorim (Melniciuc).

Au arbitrat: Fl.Andrei (Tg. Mureș) – la centru, Al. Vodă (Albă Iulia) și M. Necula (București) – asistenți. Observatori: Ad.Comănescu (Rm. Vâlcea), V.Ilinca (Pitești).