UTA nu are voie să rateze șansa de a avansa în Cupă: Mioveniul trebuie să fie doar o haltă spre sferturi!

UTA își joacă joi, de la ora 20, pe stadionul Orășenesc din Mioveni, calificarea mai departe în Cupa României. Pentru a nu sta la mâna rezultatelor, care oricum nu o să îi ajute atâta timp cât FCSB va merge doar în excursie la Botoșani (n.n. cu echipa a doua), arădenii trebuie să învingă pe terenul ultimei clasate din Superliga dar deja calificatei în sferturi, CS Mioveni, echipă aflată mai mult în grevă din cauza restanțelor salariale, care nu prea face antrenamente, iar la meciul cu FCSB, de luni, a protestat la adresa conducerii clubului, ieșind de la vestiare cu zece minute întârziere. Așadar, roș-albii nu au voie să rateze marea șansă de a pătrunde în sferturile Cupei României și de a spera la o performanță care să mai spele din rușinea prestațiilor din campionat. Practic, Laszlo Balint și echipa nu au nicio scuză dacă nu vor reuși să se califice, mai ales în contextul dat. Doar că semnalele nu sunt prea îmbucurătoare, atâta timp cât juniorul Rareș Pop va fi lăsat inexplicabil acasă, pentru a merge la școală, deși meciul e unul decisiv și trei zile de învoire nu erau un capăt de țară, iar pe Keșeru îl doare o… unghie și nu va face deplasarea la Mioveni. Aly Abeid este suspendat și va fi amendat drastic pentru gestul golănesc din meciul cu Sepsi, dar UTA are în continuare și accidentați, cum ar fi Erico și Chindriș. Ademi oricum nu mai intră în vederile antrenorului și cel mai probabil se va despărți de UTA în această iarnă. Pentru meciul de mâine, din infirmerie apar Ubbink și Cascini, refăcuți după accidentări și care ar putea fi chiar titulari, în vreme ce Isac e luat în calcul abia pentru meciul de duminică, de la Cluj.

Scenariu mai bun nu se putea: argeșenii sunt calificați, dar și cu mari probleme financiare!

Balint va trebui să fie inspirat cu formula de start, pe care o așteptăm ofensivă și poate să îi ofere mai multe minute nigerianului Godwin, marcator în amicalele din pauza de Mondial. O victorie mâine, la Mioveni, ar fi sinonimă cu câștigarea grupei și disputarea meciului din sferturi pe teren propriu, în compania lui FCU Craiova. De foarte mult timp nu a mai avut UTA un culoar atât de bun spre careul de ași al Cupei României, iar până la trofeu sau măcar la finală nu vor mai fi mulți pași, jucându-se într-o singură manșă! Poveștile de genul că lupta pentru salvarea de la retrogradare e mai importantă nu țin deloc, atâta timp cât oricum meciul de la Cluj, de duminică, nu este decisiv, menținerea în Superligă jucându-se cu siguranță în play-out. În schimb, partida de la Mioveni este capitală, iar UTA are doar varianta victoriei, în consecință abordarea trebuie să fie una pe măsură. Surprinzător sau nu, Laszlo Balint nu vorbește prea mult despre această șansă de a pătrunde în sferturile Cupei, unde UTA nu a mai fost de mult timp și le promite suporterilor că echipa va rămâne în prima ligă. Curioasă abordare, pentru că atunci și mintea și concentrarea jucătorilor va fi la campionat și mai puțin la meciul de Cupă. Totuși, antrenorul echipei arădene a făcut și câteva declarații legate de meciul de la Mioveni, pe care, repetăm, nu are voie să nu îl câștige:

Laszlo Balint, cu gândul mai mult la salvarea de la retrogradare

Chiar dacă alegem și stabilim o strategie și în funcție de meciul foarte important de duminică de la Cluj, probabil că vom alege pentru joi cele mai bune opțiuni, pentru că în meciul de Cupă este foarte important pentru noi să facem un joc bun și să obținem un rezultat pe măsură. Avem nevoie de încredere, avem nevoie de consistență. Vrem ca în meciul de la Mioveni să vedem o creștere la nivelul exprimării echipei, iar aceasta să se reflecte și în rezultatul final. Meciul nu va fi ușor, chiar dacă Mioveniul traversează niște probleme la nivelul liniștii financiare, dar e o echipă bună defensiv, care reacționează bine pe tranziția pozitivă și sunt periculoși la fazele fixe.” UTA a plecat încă de ieri spre Mioveni, iar după meciul de joi seara nu va reveni acasă, urmând să se plece direct spre Cluj, unde duminică o așteaptă un alt meci important, de această dată din Superliga, în deplasare cu Universitatea.

Criterii de departajare: arădenii nu trebuie să aștepte jocul rezultatelor

Primele două clasate din fiecare grupă de Cupa României se califică mai departe, iar formațiile de pe primul loc joacă în sferturi acasă. În caz de egalitate de puncte la finalul etapei ultime, primul criteriu de departajare este meciul direct, urmat de golaverajul mai bun în meciurile directe, numărul de goluri mai mare marcat în jocurile directe, golaverajul general mai bun în campionat și numărul mai mare de goluri în campionat. UTA are patru puncte până acum, după 2-2 cu FCSB, la Arad și victoria cu 3-1 de la Buzău. Practic, pentru a fi sigură de calificare, UTA ar trebui să câștige la Mioveni, caz în care ar și câștiga grupa. Locul doi e puțin probabil, atâta timp cât Botoșaniul va câștiga aproape sigur cu FCSB, în condițiile în care bucureștenii deplasează în Moldova un lot din care nu face parte niciun jucător de bază. (foto: prosport)